Франциск і Гундяєв

Що читати, щоб скласти свою власну думку про цю зустріч та підписану Декларацію

00:58, 15 лютого 2016

Серед багатоголосся вражень і коментарів легко втратити орієнтацію. Тому варто скласти свою власну думку про цю може і не дуже успішну, але важливу зустріч.

Мене найбільше потішило невігластво журналістів, котрі поширювали тезу про епохальність зустрічі, що відбулася вперше за останні тисячу років. Яка Росія тисячу років тому – дикі племена у «заліських» болотах? Адже перетворення Московської митрополії на патріархат відбулося лише у 1589 році – і то насильницьким, не канонічним шляхом. Московити ув’язнили і піддали знущанням свого гостя – Константинопольського патріарха Єремію Другого, аж поки силоміць не змусили його до підвищення статусу своєї митрополії. А Київську Церкву долучили до свого патріархату аж у 1686 році – застосувавши підкуп, а також організувавши тиск турецького султана на Константинопольського патріарха. Тому сучасна Константинопольська патріархія вважає цей чин приєднання протиправним і не визнає його легітимності.

Смішну 1000-літню тезу поширили:

 Кореспондент Російської служби Бі-бі-сі Олег Болдирєв з Гавани: «Все виглядало як типові переговори високого рівня. Але нічого звичайного тут немає: це перша така зустріч за останню тисячу років».

«Плани проведення такої зустрічі виношувалися впродовж 20 років. Глави двох церков не зустрічалися після Великого розколу 1054 року», – Time-UA.com, Обозреватель.

Долучилися також «ерудити» із Deutsche Welle: «Вперше з 1054 року: Папа Римський та глава РПЦ зустрілися для перемовин. Глави двох церков не зустрічалися після Великого розколу 1054 року».

І навіть українці із Франківська це повторили! «Папа Римський та глава РПЦ зустрілися для перемовин. Вперше з 1054 року».

Респект сайту «Вголос», який поправив «світових розумників»: «Папа і російський патріарх зустрілись вперше за тисячу років», - повідомляє агентство «The Associated Press». Відзначимо, що західні ЗМІ трохи плутають історію Великого розколу церков і статуси глави РПЦ і лідера православної церкви. Після Великого розколу 1054 року - церкви розділились на Римо-католицьку з центром у Римі та Православну з центром у Константинополі. Вселенським Патріархом є Констатинопольський патріарх Варфоломій і з ним Франциск вже зустрічався у 2014 році».

Щоб сформувати власну думку, варто прочитавши розумні тексти.

Добрий, професійний аналіз тексту Декларації дав Анатолій Бабинський.

Патріарх Святослав сказав про Декларацію наступне: «Безперечно, цей текст викликав глибоке розчарування серед багатьох вірних нашої Церкви та й просто небайдужих громадян України»; - і про Папу Франциска: «…Тому я запрошую всіх не спішити його осуджувати, не лишатися на рівні дійсності тих, хто шукає в цій зустрічі тільки політики та за всяку ціну хоче використати покірного папу для своїх людських планів».

І звичайно варто прочитати Мирослава Мариновича: «Кубинська Декларація Папи Римського і Патріарха Московського є яскравою ілюстрацією безперечної перемоги ФСБ і Кремля з усіма їхніми слухняними інструментами, до яких я відношу і РПЦ».