Франція відкликала послів зі США та Австралії через провал угоди на 37 млрд доларів

13:28, 18 вересня 2021

Франція оголосила про негайне відкликання своїх послів у Сполучених Штатах та Австралії після того, як Канберра уклала угоду зі США та Великою Британією про атомні підводні човни. Ця угода зірвала контракт, у рамках якого Австралія мала закупити французькі субмарини зі звичайними двигунами вартістю 36,5 млрд доларів.

Як повідомило «Радіо Свобода», міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив 17 вересня, що цей крок «виправданий винятковою серйозністю заяв», зроблених Австралією та США напередодні. У своїй заяві Ле Дріан назвав «неприйнятною поведінкою» скасування Австралією великого контракту на покупку французьких звичайних підводних човнів на користь атомних підводних човнів, побудованих за американською технологією.

За словами Ле Дріана, посли були відкликані для консультацій на прохання президента Еммануеля Макрона. Макрон публічно не коментував це питання.

Як зазначає BBC, Париж був ошелешений таким кроком Австралії, адже це стало економічним ударом для Франції. Але французьких чиновників ще більше розлютив той факт, що вони почули про домовленість лише за кілька годин до її публічного оголошення, і що вона стала частиною нової угоди про безпеку, у якій брали участь три країни, включаючи Велику Британію, що для Франції стало повною несподіванкою. Крім того, варто зазначити, що Франція є одним з найдавніших союзників США.

Як повідомляв ZAXID.NET, 15 вересня президент США Джо Байден, прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон і його австралійський колега Скотт Моррісон оголосили про створення оборонного альянсу AUKUS (за першими літерами назв країн-учасниць), яке багато спостерігачів назвали історичним. Таких масштабних угод про військову співпрацю ці країни після Другої світової війни не укладали.

Три учасники альянсу прямо не згадують Китай, але він, очевидно, є противагою зростанню його військової потужності в Тихому океані.

Після створення альянсу, Австралія розірвала контракт на поставку 12 підводних човнів на суму 36,5 млрд доларів з французьким концерном Naval Group, оскільки тепер збирається будувати їх сама. Першим кроком в рамках AUKUS стане надання Австралії технологій будівництва атомних субмарин, хоча ядерної зброї вона, як і раніше, не матиме.

Таким чином, Австралія стане сьомою державою світу, які мають на озброєнні атомні підводні човни. За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, у США їх 68, у Росії 29, у Китаю 12, у Британії 11, у Франції вісім, у Індії один.