У Центральній Європі та Азії 2012 рік запам’ятався авторитарним правлінням, зростанням рівня корупції, посиленням цензури у ЗМІ, придушенням громадянського суспільства, а у деяких випадках насильством щодо політичної опозиції. Про це йдеться у звіті про демократичний розвиток у країнах Центральної Європи і Азії, який 18 червня опублікувала Міжнародна правозахисна організація Freedom House.
«У країнах Євразії історії, які ми спостерігали в 2012 році, були одним з прикладів авторитарного керівництва, яке агресивно розправлялося з громадянською активністю суспільства. Ми можемо говорити, виходячи з наших рейтингів,про застосування репресій. У деяких випадках це питання було глибоко вкорінене в авторитарні режими, і нове законодавство ще більше обмежило діяльність громадянського суспільства. Іноді це було реальне насильство проти протестувальників», – зазначила директор програм країн перехідного періоду Сильвана Габданк-Колачковська, пише Радіо Свобода.
Так, у Казахстані відзначили особливо жорстоке поводження з активістами громадянського суспільства, коли влада розігнала демонстрацію страйкуючих робітників нафтових компаній у місті Жанаозен, а також чинила тиск на опозиційних лідерів і ЗМІ.
Режими Азербайджану, Таджикистану, Білорусі активізували переслідування ймовірних ворогів за допомогою правових та позасудових механізмів.
У звіті мовиться, що ситуація у країнах перехідного періоду вказує на тривожне погіршення умов для діяльності громадянського суспільства по всій Євразії.
У п’яти з дванадцяти країн регіону зафіксували зниження рейтингів, а дві додаткові країни, Узбекистан і Туркменистан, отримали найгірший показник в оцінці громадянського суспільства – 7 за шкалою від 1 до 7.
У двох країнах – на Балканах і у Центральній Європі – у Косово та Угорщини також зафіксували погіршення ситуації у цій категорії, що свідчить про поглиблення проблеми.
Freedom House – міжнародна неурядова організація, яка проводить дослідження для підтримки демократії, політичних свобод і прав людини. Публікує щорічний звіт з оцінкою ступеня демократичних свобод по кожній країні світу, який використовується в політичних дослідженнях.