Постійна палата третейського суду у Гаазі задовольнила позов 18-ти українських компаній і однієї приватної особи проти Росії через втрачені ними активи у результаті незаконної окупації Криму. Про це інформує УНН.
Як зазначається, позов було подано 19 червня 2015 року. Позивачі стверджували, що РФ порушила свої зобов’язання, які витікають з Російсько-Українського договору про захист інвестицій, шляхом вживання в серпні 2014 року заходів, які перешкоджали їхнім інвестиціям в об’єкти нерухомості на території Криму і в підсумку привели до експропріації цих інвестицій. У справі йдеться про суму $159 млн.
Як зазначається, Росія відмовилася брати участь у цьому арбітражі, не визнаючи юрисдикції ППТС у цій справі, та не призначила свого арбітратора. Тож третій арбітратор був призначений Постійною палатою третейського суду.
Розглянувши справу, ППТС одноголосно прийняла рішення на користь українських інвесторів. Оскільки Росія відмовилася визнавати юрисдикцію ППТС і не брала участі у засіданні, вона, швидше за все, не захоче виплачувати компенсацію добровільно. В такому випадку очікується, що інвестори звернуться за силовим вилученням активів, які належать Російській Федерації.
Влітку 2017 року Постійний третейський суд у Гаазі підтвердив свою юрисдикцію у справах про майнові стосунки на окупованому Росією українському півострові Крим. Росія намагалася поставити це під сумнів, проте не зуміла цього зробити, тому почала ігнорувати розгляд справи.
До слова, Третейський суд складається з трьох повноважних представників, причому Кремль відмовився висувати свого, тому його призначили в Гаазі.
У 2016 році «Нафтогаз» подав позов проти Росії на $2,6 млрд за кримські активи. Подібні позови у зв'язку з утратою активів у Криму також подали до арбітражного суду в Гаазі «Ощадбанк» і ціла низка компаній Ігоря Коломойського.
Нагадаємо, в 2017 році Міжнародний арбітражний суд у Гаазі прийняв до розгляду позов найбільшої нафтовидобувної компанії «Укрнафта» проти Росії з метою отримання компенсації за незаконне захоплення автозаправних станцій (АЗС) компанії на території тимчасово окупованого Криму.
Разом з позовом «Укрнафти» суд почав розгляд позову до Росії української компанії Stabil. Компанії заявляють, що Росія порушила умови російсько-українського двостороннього інвестиційного договору.