Міжнародний кримінальний суд (МУС) в Гаазі, відомий також як Гаазький трибунал, (Нідерланди) отримав право розслідувати можливі злочини в період з 21 листопада 2013 по 22 лютого 2014 року в Україні.
Про це йдеться у повідомленні прес-служби ООН.
У четвер секретар МУС отримав від уряду України заяву про визнання його юрисдикції щодо злочинів, які були скоєні на її території в період з 21 листопада 2013 по 22 лютого 2014 року.
"Це означає, що тепер Міжнародний кримінальний суд має право розслідувати можливі злочини, які, як стверджується, були вчинені у вказаний період", - наголошується у повідомленні.
Водночас визнання юрисдикції МКС не веде автоматично до початку розслідування. Прокурор МКС повинен буде вирішити, чи є представлена інформація достатньою для порушення справи і звернутися з відповідним проханням до суддів.
Навіть якщо розслідування почнеться, прокурор повинен буде вирішити на підставі отриманих свідчень, чи варто просити суддів про видачу ордерів на арешт або повісток для явки в суд особам, обвинуваченим у скоєнні злочинів, що підпадають під юрисдикцію МКС.
Компетенція МКС поширюється на найбільш тяжкі міжнародні злочини. Вона обмежена злочинами геноциду, агресії, злочинами проти людяності та військовими злочинами. Їх визначення містяться в договорі про створення Суду - Римському статуті. На сьогодні Римський статут ратифікували 122 держави.
Держава може прийняти рішення ратифікувати Римський статут або зробити заяву відповідно до статті 12 (3) статуту про визнання юрисдикції суду по конкретному злочину. З проханням про порушення справи в МУС може звернутися також Рада Безпеки ООН.
Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року, але поки що не ратифікувала цей документ.
Нагадаємо, Генеральна прокуратура України інкримінує екс-президенту Віктору Януковичу організацію масових вбивств у Києві під час Євромайдану. За офіційними даними, загалом з 30 листопада 2013 року по 22 лютого 2014 року загинули та померли 106 учасників масових сутичок у Києві.