Колишній керівник Інституту національної пам'яті, академік НАН України Ігор Юхновський наголошує, що галичани «багато допомогли радянській армії в перемозі над Німеччиною» у Другій світовій війні. Він також запевняє, що Україна повинна вшанувати і поважати усіх учасників бойових дій.
Про це він наголосив 4 травня у коментарі журналістам у Львові.
На запитання про те, як має Україна відзначати 9 травня, Ігор Юхновський сказав: «Як хоче».
Він пояснив, що у роки Другої світової війни українці воювали в різних арміях, оскільки Україна була окупована різними державами, мовляв, кожна з них мобілізувала людей в свою армію.
«Люди гинули у цій війні. Їхня пам'ять залишається в їхніх родинах. Том ці родини мають різну родинну пам'ять про Другу світову війну, і вони вважають, що армія, в якій воювали їхні діди, – була добра армія. Вони мають по-різному святкувати», – сказав Ігор Юхновський.
Він зауважив, що загалом українці воювали в трьох воюючих групах.
«В складі радянської армії – найбільша кількість українців там воювала, це була переможна війна проти фашизму. І Україна може вважатися учасником антифашистської коаліції і мала б одержати план Маршала. Нормальні співчуваючі держави, які кредитують інші країни, мали б оцінити внесок України в боротьбу з фашизмом», – сказав Юхновський.
Також, з його слів, Україна воювала у складі німецької армії.
«Це дивізія СС «Галичина», яка формувалась тільки з галичан. Але хочу всім в Україні сказати: за всю трьохсотлітню історію після того, як вимерла династія галицько-волинських князів, Галичина була під владою Польщі і Австро-Угорщини, і лише два роки – під Радянським Союзом – з 1939 до 1941 року. Це були роки страшних депортацій, арештів. Звідки могла у галичан з’явитись любов до Радянського Союзу. Вона просто органічно не була в цих людях. В якій армії могли бути галичани, якщо Галичина була під’єднана до Німеччини? У німецькій. Це повинно бути всім зрозумілим», – сказав Ігор Юхновський. Він додав, що відтак війна була програна галичанами разом із німцями.
Однак, за його словами, галичанам не можна дорікати за участь в УПА чи в німецькій армії.
«Адже коли 1944 року фронт рухався через нашу територію, 800 тисяч людей в Західній Україні були мобілізовані в радянську армію. І це були свіжі люди, вони багато допомогли радянській армії в перемозі над Німеччиною… Третя група українців воювала в УПА… Війна була визвольна – проти німців і більшовиків – за визволення України, тому ми повинні вшанувати всіх учасників війни. І радянську сторону, і УПА, і німецьку сторону», – сказав Ігор Юхновський.
Як інформував ZAXID.NET , Ігор Юхновський вважає, що діти Галичини і Донбасу повинні вчити одну історію, яка «має бути так гарно написана, щоб була прийнятна для цієї дитини і її батьків як в Донбасі, так і в Галичині».
Нагадаємо, 4 травня Президент України Віктор Янукович заявив про намір підписати закон, згідно з яким вводиться використання прапора Перемоги під час святкування 9 Травня разом із Державним прапором України. "Як тільки він (закон – ред.) надійде, я його підпишу", - сказав В.Янукович в інтерв'ю журналістам у селі Циблі Київської області в середу.
Нагадаємо, 21 квітня Верховна Рада України врегулювала питання використання копії прапора Перемоги під час святкування 9 травня.
Згідно із законом, прапор Перемоги може підніматися на флагштоках поряд із Державним прапором України. Закон встановлює порядок офіційного використання прапора Перемоги. Прапор Перемоги трактується в документі як "символ перемоги радянського народу, його армії та флоту над фашистською Німеччиною в роки Великої Вітчизняної війни".