"Контрабанда - основний стримуючий чинник розвитку галузі тваринництва, переробки м’яса та стимул росту цін на м’ясопродукти", - переконаний директор ТзОВ "Пустомитим’ясо" Олег Адєєв.
"У жовтні з 800 тон м’яса, яке було виготовлене на Львівщині, наше підприємство переробило 170 тон, "Білаки" - 150, переробники зі Сколе - до 200 тон, решту переробили маленькі "сірі" бойні", - поінформував О.Адєєв сьогодні, 1 листопада, під час виїзного засідання Львівського прес-клубу реформ.
За його словами, "маленькі бойні, на яких ветслужба, податкова міліція рідше звертає увагу, приймають контрабандне м'ясо". "Ми даємо за 1 кг м’яса живої ваги 7,5-8,5 грн. Контрабандне м'ясо, що закуповується в ЄС, йде за нижчими цінами, й може ще там зберігатися до півроку, тобто не має жодних гарантій якості, а приймають його на 2-3 грн дешевше", - пояснив він.
О. Адєєв твердить, що контрабанда нищить конкуренцію серед переробників м’яса, продовжує демпінгувати ціни здачі поголів’я худоби агропідприємствам та селянам, й призводить до того, що споживачі у половині випадків купують неякісне м’ясо або продукти із нього.
"Половина місцевого ринку м’яса формується за рахунок контрабанди з Польщі. Польща - основний тут перевалочний пункт. Як наслідок, наприклад, наше підприємство на місцевий ринок збуває лише 25% м’яса, решту ми продаємо на схід - Горлівському м’ясокомбінату (Донецька область), м’ясокомбінату "Ювілейний" (Дніпропетровськ)", - розповів О.Адєєв.