Ганапольський: Найбільша проблема, що життя не називає героя

16:15, 25 березня 2012

Відомий російський журналіст радіо «Ехо Москви», львів’янин за походженням Матвій Ганапольський вважає, що після скасування цензури настала дезорієнтація і головною проблемою ЗМІ та нашого життя загалом стала відсутність героя. «Герой на пост-просторі Радянського союзу знищений. Не влада не назвала героя, а його не називає життя», – сказав він.

«Життя не сублімує героя, щоб зрозуміти, що він хороший, а всі інші – ні. Ось чому не вдаються книги, – бо немає героя. Немає єдиної спільної суспільної точки, суспільної згоди щодо того, хто є в країні героєм», – сказав Матвій Ганапольський 24 березня у Львові під час майстер-класу «Виклики сучасним медіа».

Журналіст сказав, що пережив «дуже важкий період падіння цензури» і назвав її з одного боку прокляттям, з іншого – порятунком.

«ЗМІ в Радянському союзі грались у владу за чіткими критеріями», - сказав журналіст і  додав, що, звісно, ніякої свободи тоді не було, «був авторитаризм ЗМІ».

«Ви не застали цю дивну країну, ароматну у своєму ідіотизмі», – звернувся він до слухачів лекції.

Загалом він відзначив, що ЗМІ в жахливому становищі з різних причин. Зокрема, Ганапольський наголосив, що проблемою для ЗМІ є не прийняти чийсь бік у розпаленій політикою ситуації, адже ставши на чийсь бік, каже Ганапольський, журналісти стають пропагандистами, рупорами того чи іншого політика.

«ЗМІ професійні стоять на понятті опонування. На понятті опонування будуються політичні інтерв’ю», - пояснив Матвій Ганаполський. Він зазначив, що журналіст на 98% має бути людиною, яка має абсолютно чіткі моральні установки.

«Щосекунди ви вирішуєте для себе, хороша це людина, чи ні… Репутаційність – найдорожче, що є. Як тільки ви вступаєте в професійні відносини з аудиторією, вона вас ненавидить, заздрить… Журналістика стоїть на важливому принципі – журналістика це месіанство. Ви пишете, виступаєте, говорите, оскільки не можете цього не робити. Це авантюристська першопрохідність… », – сказав він.

Також Матвій Ганапольский зазначив, що журналістику можна пояснити бажанням змінити світ на краще. «Ви – як провідники. Кажу вам, це ірраціонально, це – місіанство! Християн спалювали… журналістів вбивають. Сміливість, безрозсудність – називайте це, як хочете!» – сказав він і додав, що попри все це, аудиторія є вдячною.

Ще одним викликом для журналістики він назвав технологічний фактор, а в першу чергу, розвиток Інтернету. «Інтернет захопив нас з головою, запропонувавши одночасно мільйони способів нашої зайнятості, реалізації, разом з тим, знищивши сімейне життя», – сказав він. Водночас, серед викликів для журналістики Ганапольський назвав приклад діяльності в Росії певних Інтернет-груп з продукування фальшивих інформаційних приводів.

«Ви тут (в Інтернеті, – ред.) в конкурентному середовищі. Ви весь час можете зачепити чиїсь інтереси… Приходить час іншої журналістики, коли ви, як Шива з 20 руками, маєте цю інформацію приймати, перевіряти… найбільша загроза і благо для журналіста – це Інтернет», – сказав Матвій Ганапольський.

Як інформував ZAXID.NET, Матвій Ганапольський під час лекції також сказав, що Львів – це «бонбоньєрка, у якій зосереджена гармонія» і що «ви ніколи не забудете це місто, абсолютно точно».