Український гурт «Гайдамаки» випустив сингл та кліп «Гайдамака» на вірш Володимира Сосюри, знаний як «Комсомолець». Музиканти змінили текст вірша. Тепер замість «комсомольця» є «гайдамака». Обкладинкою синглу стала робота українського художника Віталія Кравця.
Нагадаємо, Володимир Сосюра воював у лавах третього гайдамацького полку Армії УНР, кілька разів потрапляти в полон і до червоних, і до білих. Згодом Сосюра воював у лавах червоної армії.
Існує гіпотеза, що вірш «Комсомолець» початково мав назву «Гайдамака», і, відповідно, був написаний з іншої точки зору. Тож «Гайдамаки» наполягають, що повернули тексту первісний вигляд.
Ось так виглядали рідки вірша, що увійшов до радянських підрчників:
Комсомолець
Бій відлунав. Жовто-сині знамена
Затріпотіли на станції знов.
І до юрби полонених
Сам курінний підійшов…
«Ну, так пощади не буде нікому!
Вас не згадає замучений край!»
Вийшов один і сказав курінному:
«Я — комсомолець. Стріляй!»
А так, за розповсюдженою версією, виглядали ті самі рядки у первісному варіанти:
Гайдамака
Бій відлунав. І червоні знамена
Затріпотіли на станції знов.
І до юрби полонених
Сам комісар підійшов…
«Ну так пощади не буде нікому!
Вас не згадає замучений край!»
Вийшов один і сказав комісару:
«Я — гайдамака. Стріляй!»
«Ми мали повернути вірш “Гайдамака” новим поколінням у його чесній версії зі справжнім сенсом», – розповів Олександр Ярмола, фронтмен гурту.
«Гайдамака» –другий сингл з альбому «Тріумф Слова», створений гуртом Гайдамаки на вірші поетів «Розстріляного відродження». Першим став сингл «Ельдорадо», де використана поезія Олекси Влизько, розстріляного у 1934 окупаційною комуністичною владою у Києві.
Кліп «Гайдамака» створили Віктор Придувалов та Олександр Корєшков. Віктор працював над відео разом з графіками-аніматорами, команда поєднала хроніку визвольних змагань часів УНР з сучасною графікою.
Автор обкладинки Віталій Кравець працює з живописом, графікою, театральним мистецтвом та кіно. Його проект «Анатомія Безхребетних» був номінований на премію імені Тараса Шевченка.
Альбом «Тріумф Слова» складається з 10 композицій на вірші Михайла Драй-Хмари, Миколи Хвильового, Євгена Плужника та інших.
Новим альбомом гурт хоче нагадати про спадщину України у новому форматі. Альбом має з’явитись на стрімінгових платформах до кінця жовтня.
Нагадаємо, «Розстріляне відродження» – духовно-культурне та літературно-мистецьке покоління 20-х і 30-х рр. XX ст. в Українській СРР, знищене під час великого терору.