Газ та гальмо українського бізнесу

Ризики та перспективи у економіці 2020 року

11:15, 9 грудня 2019

У Львові 6 грудня відбувся практичний семінар Forum West #Strategic session. На заході зібралось близько 80 керівників бізнес-компаній Західної України, аби поговорити про особливості розвитку економіки у 2019 та її перспективи у 2020 році.

На думку експертів, бізнес у Львові та й загалом у Західній Україні вирізняється своєю консервативністю. Натомість більш відкритими до інновацій виявились бізнесмени на півночі України. На думку, експертів ці два регіони на сьогоднішній день конкурують один з одним.

Окрім того, спікери семінару зазначили, що 2019 рік для України був особливим. Його навіть назвали роком українського споживача. Адже саме у 2019 році індекс споживчих настроїв українці досяг рекордної позначки.

Вибори вплинули на українського споживача

«2020 рік буде не простим, тому для того, щоб розуміти, яким він буде, ми у грудні розбираємо це питання. І якщо порівнювати з попередніми семінарами, вони були більш локальними, а цей захід є такою собі візією. Ми говоримо про те, що буде з гривнею: знеціниться, не знеціниться? Що буде з економікою: буде падати, не буде падати? Для того, щоби якомога правильніше сформувати свої плани, влаштовуємо отакий захід», – розповів про мету семінару керівний партнер юридичної компанії HD Partners Володимир Глащенков.

Партнери цьогорічного семінару Forum West #Strategic session

Представниця інституту ринкових досліджень GfK Тетяна Ситник зазначила, що загалом в останні роки українська економіка зростає. А 2019 рік, на її думку, можна вважати роком українського споживача.

«Ми бачимо, що споживчі настрої перестають впливати на динаміку витрачання грошей. Це більше суб’єктивний момент і пов’язаний він з виборами президента. Завжди у період президентських виборів, якщо ми подивимось у історії, є зростання споживчих настроїв. 2005 рік – це початок історії зростання цього індексу споживчих настроїв, потім 2010 рік. Ми маємо такі піки в моменти президентських виборів та інавгурації нового президента. Особливість 2019 року полягає у тому, що це зростання триває вже майже 5 місяців. Невеличке падіння було у жовтні, але воно неістотне», – розповіла Тетяна Ситник.

За її словами, у попередні періоди президентських виборів зростання споживчих настроїв трималось на високому рівні упродовж близько двох місяців. Натомість у 2019 році зростання триває продовж п’яти.

«Новий президент має такий аванс довіри протягом кількох місяців. І з одного боку – це добре, з іншого боку – це є ризик. Адже це означає дуже великі очікування і ризик такого погіршення, коли виборці відчують, що обіцянки не виконуються», – додала Тетяна Ситник.

Окрім того, спікерка зазначила, що зростання споживчих настроїв в Україні не впливають на динаміку споживання. За її словами, динаміка споживання більшою мірою залежить від доходів громадян.

У 2018-2019 роках домогосподарства урізноманітнили свій асортимент витрат. Зокрема, значно збільшились витрати на одяг та взуття, якщо у 2017-2018 роках цей показник був 18,5 %, то у другому кварталі 2018 та у 2019 році він став 19,1%. Також зросли витрати на відпочинок та культуру з 17,8% до 18,3%. Так само з охороною здоров’я – з 14% до 16,5%. Вищі темпи зросту мають переважно категорії, у яких зростання цін є відносно повільнішими (одяг і взуття, охорона здоров’я, відпочинок і культура).

Також, за словами спікерки, після виборів українці покладають чималі сподівання на розвиток економіки в країні. Окрім того, через нещодавні зміни люди стали більш стриманими у питанні оцінки зміни доходу. При цьому індекс зміни поточного особистого доходу повертається на рівень, який був до кризи 2014–2015 років, але залишається нижче рівня до кризи 2009 року.

Також Тетяна Ситник звернула увагу на Західний регіон України. За її словами, в останні роки він демонструє найвищі темпи зростання в країні. Вона переконує, що це пов’язано з тим що у 2017 році в Західному регіоні відбулося значне зростання заробітної плати.

«У 2017 році відбулося різке збільшення заробітної плати. І те, що на Заході відбулося таке збільшення в порівнянні з іншими регіонами, ми пов’язуємо з тим, що тут збільшилась неформальні зайнятість і, відповідно, більше людей можуть отримувати мінімальну заробітну плату. І таке швидке підвищення заробітної плати дало оце зростання», – зазначила Ситник.

Ризики ведення бізнесу

Представник компанії Capital Times Investment Advisory Ерік Найман розповів про економічні перетворення, які чекають на Україну у 2020 році. Особливу увагу спікер приділив особливостям ведення бізнесу та ризикам, які можуть виникати. Ерік Найман розповів, що дохід компанії залежить також від рівня ризику ведення бізнесу. Наприклад, найбільш ризикованим бізнесом буде саме власна справа, однак вона може принести найбільший дохід – близько 20% .

Ерік Найман також зазначив, що, починаючи вести бізнес, важливо думати про людину, якій ви плануєте продавати, або надавати послуги. При цьому у будь-якому бізнесі важливо порівнювати його з конкурентами.

«Якщо є попит можна починати свій бізнес. Коли ви дивитись на свій бізнес, на свою дитину на самого себе, на чужий бізнес ви порівнюєте їх з іншими. Так само, до речі, вчиняють іноземці, вони порівнюють бізнес з конкурентом», – розповів Ерік Найман.

Також спікер додав, що на сьогоднішній день інвестори часто порівнюють Україну з Єгиптом. Ерік Найман розповів, як вигідно вкласти гроші та як правильно прорахувати ризики, аби бізнес був успішним та приносив максимальний дохід.

«У бізнесу є дві педалі: газ та гальмо. Мені печально дивитися на бізнес-ринок та бачити, коли керівники одночасно натискають на педалі і газу, і гальма. Такі керівники є. Я сподіваюсь, це не ви. Як це виглядає: наприклад, коли керівник каже продавцям продавати, тобто натискає на газ. При цьому маркетологу він каже: «ні, у нас тут економія, я говорив з фінансистами, у нас не вистачає коштів». То у кого тоді питати про результат? У бізнесі це потрібно робити позмінно: натиснув на газ – загальмував, натиснув на газ – загальмував», – поділився з присутніми Ерік Найман.

Чого очікувати від 2020 року?

За даними експертів заходу, зростання частки інвестиційного імпорту зупинилось у 2018 році. Натомість значно зросли та продовжують зростати інвестиції у будівництво. Темпи зростання будівництва нежитлових будівель та інженерних споруд у 2019 році суттєво прискорились.

При цьому головним досягненням 2019 року можна назвати подальше зростання інвестицій, повернення обсягу споживання на рівень 2013 року, зростання у фінансовому секторі, стабільністю валютного ринку, вповільнення росту цін.

Однак, за словами представниці інституту ринкових досліджень GfK Тетяни Ситник, економіка України залишається дуже крихкою, стійкого зростання не можна досягнути за рахунок внутрішнього споживання. На переконання спікерки, країні потрібні інвестиції, нові точки росту промисловості, експорт продуктів з вищим рівнем переробки.

Фото Олега Бондарука

Однак, незважаючи на позитивні тенденції, 2019 рік також відзначився рядом тривожних сигналів у економіці країни. Зокрема, цей рік характеризується вповільненням темпу росту інвестицій, а темпи росту споживання ще можуть перевищити теми росту інвестицій.

Ризиками, з якими українці можуть стикнутися у 2020 році, на думку Тетяни Ситник, є втрата підтримки з боку МВФ, припинення транзиту російського газу через територію України, зростання світових цін на газ, вповільнення світової економіки, торгівельні конфлікти, падіння цін на світових товарних ринках та мінливість настроїв світових інвесторів.