Почати постачання газу через територію Словаччини німецькою RWE поки не вдається не через відсутність технічних можливостей, а через російський "Газпром", який фактично блокує постачання, відмовляючись узгодити заявку на транспортування газу в Україну.
Про це розповів в інтерв'ю ZN.UA головний виконавчий директор RWE Supply & Trading GmbH Стефан Юдіш.
Як повідомляється, така можливість у "Газпрому" є відповідно до контракту з "Нафтогазом" від 19 січня 2009 року, яким передбачено право російського монополіста виконувати функції оператора української ГТС на даному відрізку до кордонів ЄС.
"У нашому розумінні, діючий контракт між "Нафтогазом" і "Газпромом" передбачає, що "Газпрому" дозволено на транзитних маршрутах, де він є вантажовідправником (тобто робить замовлення на транспортування), виконувати і функції оператора мережі транспортування. Тобто в Україні "Газпрому" дозволено бути як вантажовідправником (ми також є вантажовідправником як торгова компанія), так і оператором ГТС", - розповів Юдіш.
Він зазначає, такий стан справ суперечить європейському законодавству це протизаконно, оскільки в ЄС прагнуть забезпечити недискримінаційний доступ до мереж. У Європі ніхто, будучи вантажовідправником (продавцем), одночасно не може бути оператором транспортної системи (власником ГТС або керуючої транспортною компанією, тобто транзитером).
Головний виконавчий директор RWE повідомив, що компанія спробувала спільно зі словацьким оператором мережі Eustream два рази провести тестову прокачку з території Словаччини, проте зробити цього не вийшло, тому що оператор мережі відмовляється узгодити заявку.
Він пояснює, що потік газу, що проходить через кордони ЄС, оформляється експортуючим оператором мережі від імені вантажовідправника (продавця) як заявка: в новій європейській термінології це називається matching (узгодження обсягів і термінів поставки). Тобто, одна компанія збирається поставити певний обсяг газу в певний період, а імпортує оператор мережі повинен його прийняти.
"Цей matching був двічі відхилений, а саме - на відрізку Вельке Капушани (Словаччина)-Ужгород. Але ми в цьому процесі не беремо участь. Оператор мережі, словацька Eustream, нам тільки повідомив, що matching не функціонує, оскільки партнерський оператор мережі його відхилив", - розповів Юдіш.
За його словами, на інших пунктах переходу кордону, а саме - Польща-Україна та Угорщина-Україна, де RWE вже провела тестування, оператором мережі є безпосередньо ПАТ "Укртрансгаз", тому імпорт за цими напрямками почав функціонувати і здійснюється в даний час.
При цьому Юдіш підкреслив, що "технічно реверс взагалі не є проблемою": "Немає технічних причин, за якими імпорт газу в Україну не може йти з боку Словаччини".
Нагадаємо, забезпечувати вільний доступ до мереж Словаччина зобов'язана як член ЄС (в рамках реалізації Другого і Третього енергетичних пакетів), а Україна - як учасник Енергетичного співтовариства (мається на увазі поділ функцій вантажовідправника і оператора мережі, тобто власника газу і транзитера).
Нагадаємо, в травні 2013 року зі сторони Польщі в ГТС України надійшло 129 млн кубометрів газу, що на 21% (на 27 млн кубометрів) більше за показники квітня 2013 року. Окрім цього, нещодавно міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький повідомив, що Україна з 15 травня 2013 року почала імпорт природного газу з Словаччини в тестовому режимі.
Раніше Ставицький заявляв, що Україна планує в 2013 році імпортувати в усіх напрямках приблизно 30-32,5 млрд куб. м природного газу.
Окрім цього, Україна розпочала імпорт газу з Європи через Угорщину. У березні 2013 року прем’єр Микола Азаров також зазначив, що через високу ціну на газ, Україна значно скоротила його споживання, що у свою чергу не вигідно «Газпрому», оскільки він втрачає великого споживача. За недобір газу в 2012 році «Газпром» виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на 7 млрд дол штрафних санкцій.
Президент Віктор Янукович вважає ціну за російський газ завищеною і несправедливою та нагадав, що газова угода, підписана у 2009 році, щорічно приносить нашій державі близько 6 мільярдів збитків.
Голова концерну «Газпром» Олексій Міллер заявив, що Україна не зможе закуповувати європейський газ замість російського, оскільки Києву це буде економічно невигідно. Окрім цього, Міллер заявив, що закупівля Україною газу в ЄС нагадує "шахрайство". Водночас, європейський комісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер (Günther Oettinger) заявляє про повну законність реверсних поставок газу з Європейського Союзу в Україну.