Газпром наполягає, щоб Україна заповнювала сховища газу

22:39, 2 липня 2013

Голова правління російської компанії «Газпром» Олексій Міллер знову наполягав на зустрічі з віце-прем’єр-міністром України Юрієм Бойком у Москві, щоб «Нафтогаз України» заповнив свої підземні сховища газу більш як 19 мільярдами кубометрів газу.

Таку інформацію 2 липня розповсюдила прес-служба російського газового монополіста.

 Як зазначено в повідомленні, на зустрічі також йшлося про те, що додатковим фінансовим ресурсом для закупівлі «Нафтогазом» у «Газпрому» газу для заповнення сховищ став аванс російської компанії за майбутній транзит її газу територією України на суму в 1 мільярд доларів.

За словами глави "Газпрому" Олексія Міллера, авансу в 1 мільярд доларів вистачить Україні до 1 січня 2015 року.

Україна традиційно власним коштом закуповує в «Газпрому» газ для заповнення своїх газосховищ для того, щоб узимку, коли споживання газу значно зростає, російська компанія змогла виконати свої зобов’язання про постачання газу до Європи. При цьому «Газпром» регулярно різко критикує Україну за надто малі, на його думку, темпи заповнення газосховищ.

Україна з листопада 2012 року розпочала імпорт природного газу з Німеччини через територію Польщі за домовленостями з підприємством RWE Supply&Trading GmbH (Німеччина). З квітня 2013 року розпочалися постачання природного газу з боку Угорщини, тривають переговори з Румунією.

У травні 2013 року зі сторони Польщі в ГТС України надійшло 129 млн кубометрів газу, що на 21% (на 27 млн кубометрів) більше за показники квітня 2013 року. Окрім цього, вже двічі планувалося здійснити тестові прокачування газу з території Словаччини, проте вони так і не відбулися. Причини сторони не назвали. Однак нещодавно головний виконавчий директор RWE Supply & Trading GmbH Стефан Юдіш заявив, що почати постачання газу через територію Словаччини німецькою RWE поки не вдається не через відсутність технічних можливостей, а через російський "Газпром", який фактично блокує постачання, відмовляючись узгодити заявку на транспортування газу в Україну.

Раніше Ставицький заявляв, що Україна планує в 2013 році імпортувати в усіх напрямках приблизно 30-32,5 млрд куб. м природного газу.

У березні 2013 року прем’єр Микола Азаров також зазначив, що через високу ціну на газ, Україна значно скоротила його споживання, що у свою чергу не вигідно «Газпрому», оскільки він втрачає великого споживача. За недобір газу в 2012 році «Газпром» виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на 7 млрд дол штрафних санкцій.

Голова концерну «Газпром» Олексій Міллер заявив, що Україна не зможе закуповувати європейський газ замість російського, оскільки Києву це буде економічно невигідно. Окрім цього, Міллер заявив, що закупівля Україною газу в ЄС нагадує "шахрайство". Водночас, європейський комісар з питань енергетики Гюнтер Оттінгер (Günther Oettinger) заявляє про повну законність реверсних поставок газу з Європейського Союзу в Україну.