«Газпром» погодився спонсорувати будівництво «Турецького потоку» у Греції

10:06, 1 червня 2015

Російський «Газпром» запропонував Греції варіанти своєї участі у будівництві продовження газопроводу «Турецький потік» в країні «на взаємовигідних умовах». Про це повідомляє «КоммерсантЪ».

Таку позицію озвучив глава компанії Олексій Міллер під час зустрічі з міністром енергетики Греції Панайотісом Лафазанісом минулої п'ятниці. Вартість будівництва ділянки попередньо оцінюється у €2 млрд. Цікаво, що саме за цією схемою планувався «Південний потік» - попередник нового газопроводу.

На думку видання, така заява означає поступку з боку «Газпрому», адже досі у газовій компанії говорили лише про гарантії прокачування газу по території країн-учасниць, що дозволить їм залучити кредитування на створення інфраструктури.

Заява «Газпрому» про зміну позиції по фінансуванню труби з'явилася напередодні візиту сербського прем'єра Олександра Вучича до США.

Перегляд позиції російської компанії відбувається на тлі протистояння з Вашингтоном, який намагається переконати Афіни відмовитися від участі Греції в даному проекті.

Однак міністр Лафазаніс, в інтерв'ю виданню Sputnik минулого тижня заявив, що його країна підтримає «Турецький потік».

«Ми хочемо, щоб газопровід був прокладений по території Греції, переконані, що він буде необхідний всім європейським країнам, і дуже розчаровані позицією США», - сказав він.

У міністерстві енергетики Греції повідомили, що завершити будівництво сторони мають намір вже до 2019 року, а Лафазаніс зазначав, що угода може бути підписана в червні на Петербурзькому міжнародному економічному форумі.

При цьому Греція збирається брати участь і в паралельному газотранспортному проекті з Азербайджану (Трансадріатичний газопровід), до якого у ЄС та США немає претензій.

На думку грецького міністра, проекти «не є конкурентами», оскільки ТАР «не гарантує задоволення величезного попиту Європи на газ».

Слід зазначити, що до цього часу переговори щодо будівництва російського газового проекту відбувалися не надто успішно. Наприклад, 27 травня Македонія, яка претендує на членство в ЄС, заявила про готовність взяти участь у російському газопроводі «Турецький потік» у разі, якщо РФ і Євросоюз зможуть домовитися про спільну роботу над проектом.  

Раніше міністр енергетики і природних ресурсів Туреччини Танер Йілдіз також заявив, що Туреччина не буде брати участь у будівництві газопроводу. Російська Федерація і Туреччина створять спільну компанію для зберігання газу в провінції Едірне - там газопровід буде виходити на сушу.