Російський «Газпром» після рішення Стокгольмського арбітражу не на свою користь заявив про ініціювання розірвання контрактів на постачання і транзит газу з НАК «Нафтогаз України».
Голова правління «Газпрому» Олексій Міллер, якого процитувала агенція «Інтерфакс-Україна», заявив журналістам: «Стокгольмський арбітраж, керуючись подвійними стандартами, ухвалив асиметричне рішення щодо контрактів на постачання і транзит газу з НАК “Нафтогаз України”. Отже, рішення арбітражу суттєво порушило баланс інтересів сторін за цими контрактами».
«Арбітри аргументували своє рішення різким погіршенням стану української економіки. Ми категорично проти того, щоб за наш рахунок вирішувалися економічні проблеми України. В такій ситуації продовження дії контрактів для “Газпрому” є економічно недоцільним і невигідним», – сказав він у п’ятницю, 2 березня.
«“Газпром” змушений негайно розпочати процедуру розірвання контрактів з НАК “Нафтогаз України” на постачання і транзит газу в Стокгольмському арбітражі», – наголосив голова правління російського газового монополіста.
При цьому в «Нафтогазі» заявили, що не отримували від «Газпрому» документів про плани розірвати контракти на постачання і транзит газу, повідомили агенції «Інтерфакс-Україна» в прес-службі української компанії.
Росія оголосила Україні нову газову війну. Онлайн
Нагадаємо, два арбітражних спори «Газпрому» з «Нафтогазом» тривали в Стокгольмському арбітражі понад три роки: суд про борги за газ – з червня 2014 року по грудень 2017 року, за контрактом на транзит – з жовтня 2014 року по лютий 2018 року.
Після перемоги України в Стокгольмському арбітражі російський «Газпром» відмовився виконувати судове рішення та припинив поставки газу до України, зменшивши при цьому тиск у газопроводах на своєму боці газотранспортної системи. Такий крок звів до мінімуму продаж газу іншим клієнтам, які отримують газ транзитом через Україну.
У зв’язку з цим «Нафтогаз України» закликав українців зменшити температуру у своїх домівках на 1-2°C, та повідомив, що температуру буде знижено і в будинках з центральним опаленням.
У зв’язку з газовою кризою уряд рекомендував призупинити роботу всіх навчальних закладів до 6 березня включно.