Гельсінська спілка вимагає негайно звільнити заручників влади

16:15, 24 січня 2014

Українська Гельсінська спілка з прав людини (УГСПЛ) вимагає негайно розпочати кримінальне розслідування фактів захоплення і утримування заручників, а також звільнити всіх потерпілих, яких утримують як заручників.

Про це йдеться у заяві виконавчого директора УГСПЛ Аркадія Бущенка.

«23 січня 2014 року на сайті Генеральної прокуратури України з’явилася інформація, із змісту якої випливає, що під контролем різних державних органів та/або окремих представників держави України перебуває 71 особа. Крім того, з цього повідомлення на офіційному сайті зрозуміло, що єдиною підставою для позбавлення цих осіб свободи, за визнанням Генеральної прокуратури, є бажання використати їхнє становище для того, щоб спонукати невідомих «радикально налаштованих осіб припинити насильницькі дії, підпали, погроми, опір правоохоронним органам та звільнити вулицю Грушевського», - зазначає Бущенко.

За його словами, такі дії статтею 147 Кримінального кодексу України кваліфікуються як злочин.

Виконавчий директор УГСПЛ зазначає, що в інформації Генпрокуратури чітко зазначено, що у випадку виконання умов ГПУ, прокуратура клопотатиме перед судами про зміну запобіжного заходу на більш м’яку для вже арештованих осіб, та про міру запобіжного заходу не пов’язану з арештом для тих, кому її ще не обрано.

«З цього випливає, що органи прокуратури вважають, що всі ці особи можуть перебувати на свободі, і, таким чином, немає жодних законних підстав для утримання цих осіб під вартою, крім бажання спонукати невизначене коло фізичних осіб до вчинення чи утримання від вчинення будь-якої дії», - наголошує Бущенко.

Оскільки такі дії є злочинними, виконавчий директор УГСПЛ просить внести відомості про злочин в єдиний реєстр досудових розслідувань та негайно розпочати кримінальне розслідування, під час якого з’ясувати особи потерпілих від злочину, а також всіх осіб, причетних до захоплення та утримання заручників. Також він просить звільнити всіх заручників і вжити всіх необхідних заходів, щоб подібні злочини не повторилися у майбутньому.

«Для того, щоб не допустити зволікання у розслідування через можливу помилку у визначенні підслідності цього цих злочинів, я направляю цю заяву одночасно міністру внутрішніх справ, голові служби безпеки України та генеральному прокурору України», - додав Аркадій Бущенко.

Нагадаємо, 23 січня понад чотири години тривав другий етап переговорів лідерів опозиції з Віктором Януковичем щодо врегулювання ситуації в країні. Попередньо сторони домовилися про перемир'я принаймні до ранку.

Однак згодом під час виступів опозиціонерів зі сцени в центрі Києва Майдан не підтримав подальшого ведення перемовин з Януковичем. Відтак було оголошено розширення території Майдану, зокрема це стосується й вулиці Грушевського.