Гендиректор «Майкрософт Україна» Дмитро Шимків: Комп'ютери вгадуватимуть наміри користувачів

23:17, 2 січня 2012

Кожен четвертий продавець пропонує покупцям комп'ютерів встановити піратські програми, а 60% програмного забезпечення (ПЗ) в органах влади України ― неліцензійне. Такі дані генеральний директор «Майкрософт Україна» Дмитро Шимків навів у інтерв'ю Zaxid.net.

Окрім статистики, песимістичної для виробників ліцензійного ПЗ, керівник українського “Майкрософту” поділився проектами розвитку електронного уряду, онлайн-спілкування з підприємцями та прогнозами щодо диво-технологій недалекого майбутнього. 

 

- Пане Дмитре, чи змінюється на краще ситуація з дотриманням в Україні авторських прав, використанням ліцензійного програмного забезпечення?

- Так, ми бачимо деякий прогрес цього року. Насамперед він пов'язаний із роботою, яку ми з партнерами проводимо у торговельних мережах, прагнучи запобігти продажу і встановленню неліцензійного програмного забезпечення. Багато уваги приділяємо просвітницькій роботі. За результатами цьогорічного дослідження GfK Ukraine, 72% користувачів комп'ютерів в Україні готові придбати або вже придбали ліцензійне програмне забезпечення (ПЗ). Серед основних причин такого вибору українці відзначили надійність і стабільність роботи ліцензійного ПЗ, бажання отримувати оновлення та технічну підтримку, небажання порушувати закон, а також безпеку і високу якість. Адже встановлювати піратські програми на свій комп'ютер - це все одно, що дозволяти випадковій людині з вулиці ставити замок у ваші двері і брати запасний ключ від нього. Інформаційна безпека – ось головна причина обирати ліцензійне ПЗ. Зрештою, дедалі більше людей починають усвідомлювати, що використання ПЗ без ліцензії, тобто без дозволу, – це аморальний вчинок. Адже «не кради» - одна з десяти заповідей християнства. 

 

- Повернімося від моралі до прагматичної статистики. Ви говорите про майже три чверті користувачів ПК, які готові придбати або вже придбали ліцензійне ПО. Чому ж не купують — саме у такій кількості? Що первинне у проблемі – висока вартість чи необізнаність?

- Думаю, великою мірою це пояснюється значною пропозицією піратського ПЗ у точках продажу. 64% людей, опитаних GfK, зазначили, що фінансово найвигіднішим є придбання комп'ютера з встановленою операційною системою. При цьому, за результатами програми «Таємний покупець», яку щоквартально проводить «Майкрософт Україна» у 15-ти містах, 25% продавців у роздрібних мережах пропонують покупцям придбати піратське ПЗ або продають комп'ютери з уже встановленими піратськими програмами. Цим питанням активно займається наша команда, а також цікавляться правоохоронці.  

 

- Тим не менше, Місrosoft продовжує пропонувати споживачеві і певний безкоштовний софт...  Які саме пропозиції нині найпопулярніші серед клієнтів?

- Найпопулярніший пакет – Windows Live Essentials, який включає в себе програми для електронної пошти, миттєвих повідомлень, написання блогів, роботи з фотографіями та редагування відео. Він найкраще працює з нашими онлайн-сервісами – електронною поштою Hotmail і онлайн-сховищем SkyDrive. Існує і безкоштовна веб-версія популярного пакету Office – Office Web Apps. До речі, ним послуговуються понад 50 млн людей. А всього наші Live-сервіси використовують близько 370 млн людей в усьому світі.

Також не можу не згадати антивірусну програму Windows Security Essentials, яку можна безкоштовно встановити на ліцензійну Windows. Цей антивірус заслужено вважається одним із найнадійніших у світі, а до того ж є дуже простим у користуванні.  

 

- Як реагуєте на такий тренд останніх років, як бурхливий розвиток соціальних медіа?

- Любителям соціальних медіа раджу спробувати експериментальні продукти Emporia та Spindex, які дозволяють налаштовувати під себе потік інформації з новин та соціальних мереж, відповідно до інтересів та потреб користувача.

Для навчальних потреб ми розробили низку цікавих продуктів, які допомагають у вивченні математики та астрономії. Особливо рекомендую Microsoft Worldwide Telescope, який дозволяє учням здійснювати віртуальні подорожі зоряним небом.

Хочу згадати і про наш пошуковик Bing та пов'язані з ним сервіси, такі як Bing Maps. На жаль, в Україні він офіційно ще не запущений, тому не володіє настільки повною функціональністю, як, наприклад, американська версія, проте у ньому є український інтерфейс і він чудово справляється з україномовними запитами. На відміну від інших пошуковиків, Bing не просто видає перелік посилань, яким фахівці легко маніпулюють, а намагається зрозуміти потребу користувача і запропонувати рішення. Тому ми називаємо його не пошуковою системою, а системою прийняття рішень.  

 

- Пане Дмитре, якщо повернутись до теми поширення в Україні ліцензійного ПЗ, то наступним важливим кроком логічно виглядало б забезпечення легалізації програмного забезпечення у центральних органах влади. До речі, не так давно Кабмін затвердив держпрограму поступового переходу на програмне забезпечення з відкритим кодом. Нововведення мають зекономити сотні мільйонів гривень, які мали б йти на купівлю ліцензійного ПЗ. Якими, на вашу думку, є ризики цього кроку?

- За офіційними даними, понад 60% програмного забезпечення в центральних органах влади - неліцензійне. Загалом по країні в державних організаціях ця цифра значно вища. На фоні великої заборгованості за ПЗ міжнародним вендорам, а також дефіциту бюджетних коштів, прийняття програми, яка передбачає серйозні грошові вкладення, викликає багато питань. Адже ця бізнес-модель зовсім не безкоштовна, і багато країн відмовилися від неї. Водночас, опубліковане рішення не виключає ліцензування у держорганах того ПЗ Microsoft та інших вендорів, яке вже використовується. Ми впевнені, що наші продукти та рішення конкурентоспроможні, і готові конкурувати за критерієм співвідношення вартості та функціональності. Очікуємо, що держава забезпечить рівні можливості для всіх гравців ринку, незалежно від бізнес-моделі, яку вони використовують. 

 

- Щодо роботи з органами влади. Нещодавно ви розпочали впровадження проекту ”Електронний регіон”, який передбачає розвиток електронного урядування в Україні. Розкажіть про нього детальніше.

- Впровадження електронного урядування в Україні – це один із пріоритетів для підвищення конкурентоспроможності нашої країни, які Microsoft запропонувала урядові цього року. Пілотні проекти, які наразі реалізують у Дніпропетровській області та місті Києві, можуть стати основою для впровадження електронного врядування на загальнодержавному рівні вже через кілька років. 

 

- Ви вважаєте це реальним?

- Так, але для цього потрібна політична воля керівників області чи міста, адже підвищення прозорості процесів управління часто наштовхується на неприйняття чиновників. І у Дніпропетровській області, й у Київській міській держадміністрації ми працюємо з керівниками, які чітко розуміють переваги запровадження сучасних технологій для управління і готові особисто курувати ці процеси. В результаті державні органи отримають ефективні інструменти для аналізу інформації та прийняття рішень, а громадяни – прозору зручну систему взаємодії з владою. Наприклад, Дозвільний центр, який нещодавно відкрився у Києві, працює саме на технологіях Microsoft.  

- Готувати таких керівників, обізнаних у сучасних технологіях, думаю, має сенс ще зі шкільної парти.  З огляду на це, як прокоментуєте підсумки всеукраїнського освітнього туру Майкрософт, який фінішував днями? Як оцінюєте інтерес освітян до новітніх інформаційних технологій, які ви пропагували У межах цього туру?

- Ми вперше вирушили до областей, щоб розповісти освітянам про можливості використання інформаційних технологій у навчальних закладах – і для педагогів, і для адміністраторів, і для учнів чи студентів. Я дуже радий, що тур був результативним: інтерес до освітніх технологій суттєво виріс. Вони дають можливості впроваджувати дистанційне навчання, обмінюватися інформацією в електронному вигляді, формувати індивідуальні плани навчання і т. д.  

 

- Під час цього туру ви відвідували великі міста і регіони. А як щодо менших за масштабами - чи бачите перспективи використання подібних сучасних рішень там?

- Технології не знають кордонів, і немає жодної причини, чому сільська школа не може надати своїм учням ті самі можливості, що столична: індивідуальні поштові скриньки, інтерактивні методи навчання, спільну роботу над проектами. 

 

- Ще стосовно інтерактиву: останнім часом ви досить успішно освоїли практику проведення веб-кастів для представників малого і середнього бізнесу. Наскільки великим попитом користується такий формат спілкування? Чи збираєтесь і далі розширювати цю ділянку роботи і як?

- Ми взагалі намагаємося освоювати щораз нові способи спілкування з нашими замовниками, і були однією з перших компаній в Україні, яка створила велику активну спільноту у Facebook. Малий і середній бізнес – дуже важлива аудиторія для нас, тому що саме у цьому секторі ми бачимо найбільше можливостей для підвищення ефективності бізнесу наших клієнтів за допомогою інформаційних технологій. Наші веб-касти якраз і орієнтовані на те, щоб дати людям якомога зручніший спосіб освоювати можливості ІТ на користь їхнього бізнесу. В цьому сенсі ми дуже раді, що в Україні нарешті з?являються хмарні технології, придатні для використання у бізнесі. Кілька тижнів тому запрацювала тестова версія нашого хмарного сервісу Office 365, і я дуже рекомендую представникам саме малого і середнього бізнесу спробувати цю технологію і оцінити, як вона може допомогти компаніям, особливо у період економічної нестабільності.  

 

- Пане Дмитре, з настанням нового року особливо доречно спробувати зазирнути у майбутнє. На вашу думку, які технології чекають на нас там?

- Microsoft – одна з небагатьох компаній у світі, яка не лише прогнозує, але й активно формує це майбутнє. Насамперед хотів би сказати про хмарні технології, які вже сьогодні стають звичним способом використання ІТ у світі. Це також означає, що зростатиме кількість і вибір «розумних» пристроїв, за допомогою яких люди будуть працювати з інформацією, що зберігається у «хмарі». Вже в недалекому майбутньому будь-яка поверхня може перетворитися на екран – наприклад, п'ючи ранкову каву за кухонним столом, людина зможе читати новини прямо зі столу, а вхідні двері покажуть, яка погода чекає її надворі. Користуватися цими новими пристроями можна буде за допомогою звичних рухів, жестів, дотику та голосу – ми називаємо це «природнім інтерфейсом користувача». Як це виглядає, вже зараз знають користувачі ігрового сенсора Kinect, який змінив уявлення людей про ігри та розваги. А самі комп'ютери стануть набагато розумнішими: вони будуть не просто виконувати команди, а й вгадуватимуть наміри користувача і вирішуватимуть його проблеми.