Значну частину коштів, спрямованих з бюджету України на ліквідацію наслідків повені 2008 року у Західній Україні використано не за цільовим призначенням. У зв’язку з цим порушено 166 кримінальних справ, з яких 115 вже скеровано до суду. Збитки у кримінальних справах становлять 26,2 млн грн, з яких у ході досудового слідства відшкодовано 5,6 млн грн.
Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Генеральної прокуратури України, зокрема мали місце випадки незаконного призначення громадянам грошової допомоги, фальсифікації документів про обсяги виконаних робіт, безпідставного складання кошторисів на ремонт об’єктів, які не пошкоджені повінню.
З метою відшкодування інших коштів пред’явлено позови та накладено арешти на майно обвинувачених.
Зокрема прокуратурою Чернівецької області 11 березня поточного року направлено до суду кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України щодо заступника начальника Головного управління регіонального розвитку обласної державної адміністрації та керівників 5 підприємств, які зловживаючи владою і службовим становищем розікрали державні кошти на суму 5 млн. грн., що були виділені на подолання наслідків стихії у 2008 році (будівництво 16 мостів у Глибоцькому і Заставнівському районах).
Перевірки з цих питань тривають. Наразі за участі органів Держфінінспекції перевіряється законність використання понад 150 млн грн, виділених на подолання наслідків повені.
Нагадаємо, паводок на заході України 2008 року – стихійне лихо, що сталося влітку 2008 року через інтенсивні грозові дощі і, як результат, різке підняття рівня води в річках. Пік повені припав на 23 – 27 липня, вона вважається найбільшою в історії Західної України за останні 60 років.
Переважно постраждали територія Карпатських гір, Прикарпаття і Закарпаття. Також дуже постраждали населенні пункти, в долинах великих річок, що мають витоки в Карпатах, таких як Дністер і Прут. 31 липня Верховною Радою України було оголошено зонами надзвичайної екологічної ситуації терміном на 90 днів території 6 областей України: Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської і Вінницької, також постраждали південні райони Хмельницької області. Загинуло 30 осіб, з них шестеро діти.
Вже після піку повені, 28 липня на території Львівської, Закарпатської, Тернопільської, Чернівецької та Івано-Франківської областей було підтоплено 40 тисяч 601 житловий будинок і 33 тисячі 882 га сільськогосподарських угідь, пошкоджено 360 автомобільних і 561 пішохідний міст, розмито 680,61 км автомобільних доріг. Загальні збитки від повені оцінювалися на суму 3 – 4 млрд грн.
Окрім Західної України постраждали від повені сусідні регіони Молдови, Румунії, Словаччини та Угорщини.