Генпрокуратуру просять порушити справи за регіональну мову

10:55, 27 серпня 2012

Нардеп Геннадій Москаль звернувся до генпрокурора Віктора Пшонки з вимогою перевірити рішення ряду облрад щодо надання російській мові статусу регіональної.

"Я прошу перевірити рішення облрад на відповідність Конституції, де сказано, що порядок використання мов в Україні регламентується законами, а також на відповідність Європейській хартії регіональних мов та мов меншин", - цитує звернення прес-служба депутата.

За його словами, є суттєві відмінності між ратифікованою Хартією і законом "Про засади державної мовної політики". Зокрема, в законі вказані мови, яких нема в Хартії – вірменська, ромська, караїмська, кримчацька, русинська, ідиш, новогрецька. Водночас, у самій Хартії вказані мови, яких не існує в природі – це єврейська і грецька.

Москаль також зауважує, що рішення згаданих облрад потрібно перевірити на відповідність самому закону"Ківалова-Колесніченка", оскільки в перехідних положеннях до нього містяться зміни до закону "Про місцеве самоврядування в Україні", які дозволяють приймати рішення з цього приводу виключно сесіям сільських, селищних та міських рад.

"В перехідних положеннях нічого не сказано про можливість прийняття подібних рішень обласними радами, міською радою Севастополя, а також Верховною радою Автономної республіки Крим та Київською міською радою", - зауважив він.

Також необхідно виявити, на якій підставі Ізмаїльська міська рада відмовила болгарам у визнанні їх мови регіональною на території міста, зазначив Москаль.

"Прошу перевірити рішення згаданих органів і в разі порушення Конституції та законів винести прокурорські протести. А в разі наявності складу злочину – порушити кримінальні справи проти посадових осіб місцевого самоврядування за перевищення влади і службових повноважень", - резюмував Москаль.

Президент Віктор Янукович підписав закон про засади державної мовної політики 8 серпня, що передбачає встановлення офіційного використання регіональних мов у роботі місцевих органів державної влади за проживання мінімум 10% носіїв на територіях, на яких розповсюджено цю мову.

Законом передбачається, що в контексті Європейської хартії регіональних мов або мов меншин заходи, спрямовані на використання таких в Україні, застосовуються до 18 мов.

Закон був прийнятий Верховною Радою 3 липня.

Минулого тижня (13-19 серпня) статус регіонального російській мові надали обласні Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Одеська, Херсонська, а також міські Ізмаїльська, Одеська і Севастопольська ради.

20 серпня статус регіонального російській мові надала Харківську міську раду, 21 серпня - Миколаївська і Херсонська.