Генштаб ЗСУ витратив 580 млн грн на потенційно непридатну систему, – Bihus.Info

Система управління ЗС «ДЗВІН» несумісна зі стандартами НАТО і написана з використанням експериментального протоколу

09:37, 16 березня 2021

У 2016 році генштаб ЗСУ за 580 млн грн з бюджету замовив систему управління збройними силами, впровадження якої може виявитися взагалі недоцільним і неможливим. Про це повідомляють розслідувачі Bihus.Info з посиланням на результати аудиту.

Відповідно до контракту, компанія «Еверест Лімітед» мала виконати дослідно-конструкторську роботу «ДЗВІН-АС». Її суть полягала у створенні автоматизованої системи центру оперативного керівництва ЗСУ, тобто системи управління військом.

Компанія мала написати спеціалізований військовий софт і обладнати кілька пунктів управління (штабів і машин) технікою, на якій цей софт працює.

Раніше подібного програмного забезпечення компанія не розробляла, її основним видом діяльності була торгівля комп’ютерами, приладдям і готовим софтом.

Тому спочатку навіть Міністерство оборони дало висновок, що компанія не спроможна виконати роботу. Але за кілька тижнів різко передумали – якщо «Еверест» залучить співвиконавців, то контракт підпишуть.

Робота над проектом тривала чотири роки, за цей час кошторис зростав, адже замовник з підрядником постійно змінювали план і обсяг робіт.

Зокрема, 12 разів виправляли технічне завдання, через що постійно коригували робочо-конструкторську документацію, переконують розслідувачі.

За одне лише коригування «Евересту» заплатили 115 млн грн (це 20% загальної вартості проекту). Ще на 255 млн грн вартість «ДЗВОНУ» виросла через те, що чиновники вирішили потроїти кількість пунктів управління, які мав обладнати «Еверест», і замість запланованих 4 комплексів закупили 12.

Аудитори так і не знайшли пояснень, навіщо цю кількість збільшили. У підсумку за «ДЗВІН» виплатили 580 млн грн.

Влітку 2020 року Служба безпеки ініціювала аудит. Його загальний висновок такий: софт не відповідає поставленому завданню, тож подальше використання системи може бути взагалі недоцільним, а закупівля аж 12 комплексів нічим не обґрунтована. Там переконують, що переплата у 255 млн могла бути зайвою.

Згідно з даними аудиту, «ДЗВІН» несумісний і з аналогічними системами країн-членів НАТО. З невідомих причин «ДЗВІН» написали з використанням експериментального протоколу, не ратифікованого як стандарт НАТО.

Також відсутність у «ДЗВОНІ» відкритих програмних інтерфейсів за міжнародними стандартами ускладнює подальшу інтеграцію системи з іншим софтом в Єдиній системі управління ЗСУ. Це створює ризик подальших додаткових витрат на постійне доопрацювання системи кодами-перехідниками на кожен новий софт.

У жовтні 2020 року підійшли строки здачі проекту в цілому. До Комісії з прийому вперше ввійшли кілька програмістів з Центру впровадження та супроводження автоматизованих систем оперативного (бойового) управління Збройних сил, створений на основі волонтерського проекту «Аеророзвідка».

Вони виявили низку проблем і відмовилися підписувати загальний протокол. Через це процес прийому зірвався і питання стало на гальма на цілих півроку. «Еверест» уже подав до суду з вимогою прийняти роботу.

Аудит встановив, що замовником софту виступало Міноборони, воно ж платило гроші за контрактом. Однак від початку керували проєктом чиновники Генштабу. Підписав контракт із компанією генерал Володимир Рапко.

Ідея потроїти кількість комплектів походить із доповіді, яку підготували в Управлінні розвитку автоматизації (тоді під командуванням полковника Віктора Артиховича), доповів її в Генштабі заступник начальника Генштабу генерал Радіон Тимошенко, а погодив – тодішній начальник Віктор Муженко.