Заступниця голови Верховної Ради і представниця України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації в Україні Ірина Геращенко розкритикувала голосування Білорусі в ООН щодо резолюції про становище прав людини в окупованому Росією Криму.
«Це другий ніж в спину Україні після подібного голосування в минулому році», – заявила вона.
За словами Ірини Геращенко, позиція Білорусі не нейтральна, а «цілком конкретна».
«Нейтральні країни хоча б утрималися, Білорусі знову не вистачило “нейтральності” для іншої, ніж у РФ позиції. Але при цьому Мінськ претендує на певні миротворчі лаври, акцентуючи, що створює нейтральний майданчик для переговорів по Донбасу», – наголосила вона.
Нагадаємо, 14 листопада в Нью-Йорку 71 країна проголосувала за резолюцію про становище прав людини в Автономній Республіці Крим та Севастополі. Її розробкою займалися 40 країн за активної участі Меджлісу. На цьому етапі голосування проходило на рівні Третього комітету Генеральної асамблеї ООН, а остаточне голосування в Генасамблеї відбудеться в грудні.
25 країн проголосували проти, в тому числі Білорусь, Вірменія, Казахстан Узбекистан, Китай та деякі інші країни.
документ засуджує застосування Росією своїх законів на анексованій території та примусове переведення громадян України в російське громадянство.
У проекті резолюції міститься вимога до Росії виконати рішення Міжнародного суду ООН щодо поновлення прав і свобод громадян України на півострові й заклик забезпечити освітній процес українською і кримськотатарською мовами.
Крім того, документ містить заклик негайно скасувати рішення про оголошення Меджлісу кримськотатарського народу екстремістською організацією й заборону його діяльності, анулювати рішення про заборону лідерам Меджлісу в'їзду на територію Криму.
Також проект резолюції закликає Росію покласти кінець практиці примусу жителів Криму до служби у збройних або допоміжних силах РФ, у тому числі за допомогою тиску або пропаганди.
Нагадаємо, 15 листопада минулого року Білорусь також проголосувала проти проекту резолюції ООН, яка стосувалася порушення прав людини на окупованому Росією півострові. Тоді у МЗС Білорусі пояснили своє голосування тим, що цей проект «не має ніякого стосунку до теми територіальної цілісності України». Цей інцидент, до слова, також стався під час голосування у Третьому комітеті Генасамблеї.