Перебуваючи у Львові, радник президента Ганна Герман не пояснила, чому в указі президента Віктора Януковича «Про заходи у зв'язку з 80-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні» нема слова «геноцид».
На прохання прокоментувати заяви опозиції, що це – провальне відзначення, бо в указі нема цього слова, вона сказала: «Указ президента свідчить про те, з яким глибоким пошанівком він ставиться до цієї трагедії».
І додала: «Я голосувала за визнання Голодомору геноцидом. Це мої переконання. Я думаю, що як би ми не називали цю страшну трагедію українського народу, її не можна сьогодні не визнавати. Весь світ її визнає».
Зазначимо, що у відповідному указі президента справді немає слова «геноцид».
Водночас, даючи відповідь на запитання, як змінилася позиція «регіоналів», які раніше пропонували вилучити з українського законодаства про Голодомор слово «геноцид», Ганна Герман сказала: «Думаю, ми про це не маємо згадувати. Люди прогресують, люди розвиваються, люди більше читать, більше знають. Життя змінює людей. Життя не змінює тільки бездарних і тупих людей. Тому, якщо зараз про це не згадує ніхто, то може й ви не згадуйте. І це буде мудро».
Розповідаючи про заходи з нагоди відзначення 80-х роковин Голодомору, Ганна Герман розповіла, що українська влада звернеться до Патріарха Московського і всієї Русі Кирила, аби він відслужив панахиду в пам'ять про жертв цієї трагедії.
Вона висловила сподівання, що «Москва буде серед тих п’яти десятків світових столиць, де вшанують померлих від голоду в Україні 1932-33 рр».
Також радник президента додала, що цього року буде зроблено те, чого багато років поспіль не могли зробити раніше – це широке відзначення роковин у світі: жертв голоду вшанують в 47 столицях. Наприклад, у Берліні – заходами біля Брандебурзьких воріт, а у Вашингтоні – закладанням каменя під пам’ятник жертвам Голодомору.
«Цей пам’ятник сім років вже не можуть спорудити. Сім років тому уряд США виділив Україні земельну ділянку, готовий проект, але сім років через брак коштів не могли почати встановлення пам’ятника», – розповіла вона. І висловила сподівання, що вже наступного року Обама і Янукович таки відкриють цей пам’ятник.
Крім того, Ганна Герман сказала, що привезла прохання від Віктора Януковича – відзначити роковини Голодомору, забувши про конфлікти і партійну приналежність, мовляв, ця дата однаково трагічна для усіх. Вона закликала до толерантності і зазначила: представники влади братимуть участь не лише в тих заходах, які запланував національний оргкомітет з відзначення 80-х роковин голоду, але й у тих, які організовує опозиція та громадські організації.
Нагадаємо, що 80-і роковини Голодомору в Україні цього року відзначать 23 листопада поминальними заходами.