Гібридна війна: Європа під ударом

Кремль сьогодні прагне не знищити мільйони людей, а залякати їх.

18:56, 1 серпня 2015

В українських умовах протистояння, що триває - це битва за право України бути не тільки самостійною державою, а й альтернативним Росії центром впливу на пострадянському просторі і в регіоні Центральної та Східної Європи. Саме тому Кремль прагне будь-якою ціною домогтися краху проекту «Українська державність».

Там добре розуміють, що поразка України буде деморалізуючим чинником для багатьох європейських країн. Поки Україна продовжує чинити опір, Росія навряд чи зважиться на якісь військові дії проти інших європейських держав. Хоча бравурні заяви її генералів і професійних патріотів про готовність омити чоботи в Ла-Манші звучати будуть. Але саме на Донбасі сьогодні проходить лінія оборони всієї Європи.

Але Кремль при цьому не зупиниться у своєму прагненні нав'язати Європі своє бачення ситуації. Володимир Путін намагається вирішити відразу кілька завдань: він воює на Донбасі зі Сполученими Штатами, при цьому прагне розколоти Європейський Союз. Масштаб поставлених російським керівництвом завдань свідчить про його завищену самооцінку. Путін і його соратники ігнорують сучасні зовнішньополітичні реалії, вважаючи за краще жити в придуманому світі власних геополітичних фантазій про могутність Росії.

Москва навчилася використовувати прихильність західного світу демократичним цінностям у власних інтересах. Завдяки цьому телеканали «Росія 24» і Russia Today продовжують активну пропагандистську діяльність в Європі та США. Кремль продовжуватиме відпрацьований алгоритм на запрошення делегацій парламентарів до Криму, намагаючись легітимізувати його анексію в очах світової спільноти. Не відмовилися в Росії і від дезінформації, яку поширюють навіть державні медіа. Однак найближчим часом основними інструментами Росії в гібридної війні проти європейських держав будуть залякування і антиамериканізм. Залякування здійснюється різними шляхами: від загрози прямого вторгнення в Україну до «брудних натяків» країнам Балтії. Заодно Москва пускає в хід перевірені месиджі, спрямовані проти Вашингтона, немов знову намагаючись повернути світ до часів холодної війни. Росія намагається нав'язати Європі своє бачення зовнішньополітичного розвитку, намагаючись за рахунок радянського минулого і ядерного арсеналу змусити з собою рахуватися. Вона буде прагнути розколоти Європейський Союз і підпорядкувати собі Україну. Протистояти загрозі можна тільки узгоджено - занадто багато на нашому континенті негативного досвіду роз'єднаних дій.