Андрій Квятковський: Гідний Львів

09:46, 4 липня 2008

Футурологія – наука невдячна. Щоби це знати, не конче читати «Футурологічний конгрес» нашого незабутнього земляка Станіслава Лема. Вгадати, яким буде світ років через 20, мабуть, ще нікому не вдалося (хто 1913 року міг сказати, якою буде Європа хоча б у 1920-му?) А надто тепер, коли «щасливе двадцятиріччя» завершилося й усі торочать про настання «глобальної суперкризи».

До послуг якоїсь новітньої баби Ванги нам, цивілізованим людям, звертатися не випадає, а центурії Нострадамуса стають прозорими чомусь лишень по тому, як пророкована подія вже відбулася.

І спробуй уявити місце твого любого й коханого міста в цьому непередбачуваному майбутньому світі! А тобі ж треба візію Львова сформулювати, бо без неї програму розвитку міста не складеш.

Це завдання для божевільних. Так собі, трішки божевільних - у межах розумного. Бо люди все зібралися ніби солідні - історики, психологи, аналітики, медійники, підприємці, громадські діячі. Зібралися восени 2007-го в Унівській лаврі - райському куточку під Львовом, між тихих гаїв і пагорбів Гологір - щоби почати розробку «програми для Львова». Свої наміри оприлюднили в декларації, яку, природно, так і назвали - «Унівська». І сама група теж «Унівська» - абсолютно неформальна, без «начальства», без зовнішнього фінансування, без партійно-політичних орієнтацій. Чим стурбована? «Наше Місто втрачає цінність для себе і для світу, а, отже, ризикує втратити себе». Чого хоче? «Зробити Львів гідним наших предків і наших дітей». Це якщо за текстом Декларації. А якщо більш розлого - хоче, щоби талановиті львів'яни могли самореалізуватися в рідному місті, а Львів повноцінно відродився на картах глобалізованого світу.

Позаяк свого Нострадамуса з пророцтвами в групі нема, звернулися до того, що є. А є цінності (іншими словами, базові мотиваційні фактори, регулятори поведінки) львів'ян. Саме вони лежать в основі змін, впевнені члени УГ. Якщо змінити цінності - зміниться характер самих змін.

Інформації для роздумів не бракує - над вивченням цінностей львів'ян науковці вже попрацювали чимало. Є відповідні дослідження компанії GfK-Україна, Інституту соціології НАНУ (в рамках Європейського соціального проекту), Лабораторії соціальних досліджень (Львів), спільних досліджень Варшавського, Вроцлавського та Львівського університетів. Треба все це осмислити, проаналізувати, на базі аналізу сформулювати візію майбутнього Львова - опис стану речей у місті, якого хотілося би досягти за певний період. Передбачається, що до осені її буде визначено.

Унівська група збирається щомісяця. Не надто часто? Волонтерській групі частіше збиратися непросто, особливо якщо до її складу входять люди, що працюють у Києві. До того ж, у перервах триває обробка напрацьованого на засіданнях.

Унівська група готова до співпраці з кожним професіоналом, хто вірить у відкритий світ і цінності інакшості, керується доброю волею та готовий своїми знаннями допомогти у створенні стратегії для Львова.

Якщо діяльність групи дасть очікуваний результат, розроблену стратегію УГ подарує громаді міста.

Варто зазначити, що Унівська група є середовищем, яке може стати інституцією, а не інституцією, яка створена під середовище.

Одночасно над Програмою розвитку міста Львова до 2027 року на замовлення міської ради і на засадах бюджетного фінансування працює одна з громадських організацій. Що ж, кажуть «одна голова добре, а дві - краще». Аналогічно з програмами. Буде з чого вибрати.

Андрій Квятковський, Унівська група для ZAXID.NET