З середини вересня за наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) гірські рятувальники припиняють свою діяльність. Крім повідомлень про скорочення, рятувальники через декілька днів отримали необґрунтовані, на їхню думку, догани, пише МІСТО.
Начальник гірської пошуково-рятувальної частини управління ДСНС в Івано-Франківській області Андрій Харьо розповів журналістам МІСТА, що кожному з них прийшло повідомлення про скорочення та про те, що їм запропонують іншу роботу в аварійно-рятувальному загоні в управлінні ДСНС в області. Нова частина називатиметься спеціалізованою пошуково-рятувальною, а на їх посадах тепер будуть працювати працівники пожежної служби. Зокрема, керівником буде пожежник-підполковник, посаду заступника частини очолить майор, а начальників груп - капітани.
«Проблема в тому, що всі ці люди далекі від нашої справи. Це не початок реформ, а закінчення. Не буде жодного розвитку, а тільки деградація», - заявив рятувальник.
Він вважає, що це загроза для безпеки туристів, тому що нові «працівники повинні гасити пожежі, а не рятувати людей у горах без жодного досвіду». На відміну від нових працівників, гірські рятувальники мають багаторічний досвід, наприклад, заступник начальника гірської частини підкорив більше ста вершин, зокрема, на Кавказі та в Гімалаях. «Таких людей викидають на смітник, а беруть з пожежного закладу. Тепер можна на всьому ставити хрест, адже це вже марна надія на розвиток», - каже Андрій Харьо.
У мережі Facebook гірські рятувальники поширили офіційну заяву та висловили своє обурення з цього приводу. Наступного дня, 27 липня, всім керівникам гірської рятувальної служби Івано-Франківської області без суттєвих пояснень оголосили догану. Рятувальники вважають, що таким скороченням та доганами хочуть знищити рятувальну службу в області, а також причиною є зловживання місцевого керівництва ДСНС.
«Керівництво має інтерес тільки у тому, щоб возити депутатів на г. Піп Іван. Наприклад, видали квадроцикл, приписали його до Верховини, але рятувальники так на ньому і не їздили, бо він для керівництва. Начальник приїхав, забрав і виходить свавілля. Але ж він начальник, а хтось дурак», - каже Андрій Харьо.
Керівник гірської рятувально-пошукової частини каже, що наразі вони планують боротись із цим рішенням. Рятувальники сподіваються, що зверненнями до Верховної Ради, чи, можливо, бойкотом зможуть запобігти новій реформі. «Ми не можемо просто сидіти і чекати, коли вони нас тихесенько звільнять. У 2011 році уже приймали реформу, яка мала принести добрі зміни, але цього не сталось. Тоді Закарпатську, Львівську та Івано-Франківську частини роз’єднали. Зараз через це немає взаємодії, ми не можемо допомогти людині, якщо вона уже не нашій території. Тепер немає порядку і не буде ще більше», — відзначив Андрій Харьо.
Між тим, коментуючи ситуацію, керівництво управління ДСНС повідомило, що служба гірських рятувальників проходить реформування. Зокрема, планують замінити весь її керівний склад – на місця досвідчених рятувальників прийдуть атестовані працівники пожежного відомства. Зарплати атестованого керівництва суттєво зростуть, а у відсутності досвіду керівництво управління проблеми не бачить.
Начальник відділу реагування на надзвичайні ситуації управління ДСНС в Івано-Франківській області, підполковник служби цивільного захисту Тарас Кочкодан підтвердив, що весь особовий склад гірської пошуково-рятувальної частини попередили про можливе звільнення. «Але гірська пошуково-рятувальна частина не ліквідовується, пошуки туристів не скасовуються. Зміни відбуваються в рамках реорганізації підрозділів. Відповідно до наказу ДСНС від 30 червня цього року, зміни стосуються підрозділу «Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення», - повідомив журналістам видання «Курс» Тарас Кочкодан, але наказ керівництва про реформування ДСНС журналістам не показали на підставі того, що він «для службового користування».
Нагадаємо, у лютому 2017 року голова МВС Арсен Аваков анонсував повне перезавантаження і реформу Державної Служби з надзвичайних ситуацій у відомстві Міністерства.
Як повідомлялося, 15 вересня 2016 року у Києві було представлено концепцію реформування ДСНС. Арсен Аваков зазначив тоді, що концепцією передбачено реформування системи пожежного нагляду. За словами міністра, буде ліквідовано пожежну інспекцію в тому вигляді, в якому вона зараз існує, а суб'єкти малого і середнього бізнесу отримають добровільне страхування, як альтернативу плановим перевіркам пожежників.
Варто зауважити, що у Львівській області планують навпаки розширити пошуково-рятувальний загін, оскільки туризм у Карпатах постійно зростає і в цьоому є потреба.