Глави МЗС країн НАТО обговорять в Брюсселі заходи на підтримку України

08:14, 24 червня 2014

24 – 25 червня міністри закордонних справ країн НАТО в брюссельській штаб-квартирі Північноатлантичного альянсу обговорять подальші заходи щодо підтримки України, ставлення до Росії через ситуацію в Україні, майбутнє Афганістану, а також широке коло питань підготовки до запланованого на початок вересня в Уельсі саміту НАТО.

Про це повідомили у прес-центрі НАТО в понеділок, 23 червня, передає «Інтерфакс-Україна».

Міністерська зустріч розпочнеться у вівторок. Гості обговорять вересневий саміт НАТО, зокрема, «політику відкритих дверей» та стану чотирьох країн, які прагнуть вступити в альянс: Боснії і Герцеговини, Грузії, Македонії, Чорногорії.

На робочому засіданні Північноатлантичної ради в середу, 25 червня, міністри обговорять заходи прийняті альянсом у зв'язку з українською кризою і плани подальшого зміцнення оборони країн НАТО.

«Міністрам буде представлено доповідь, у першій частині якої йтиметься про те, які заходи вже реалізовані у зв'язку з українською кризою, у другій – про заплановані нові кроки, а серед них зокрема – можливе створення трастового фонду для України, перепідготовка військового персоналу, інші практичні заходи. Мета обговорення - підготувати цю тему до предметного обговорення на саміті НАТО в Уельсі», - пояснив функціонер відомства.

Зокрема, будуть обговорюватися «загальні ідеї» трастового фонду підтримки оборонного потенціалу України. Конкретних рішень про фонд і терміни його створення на цій нараді не буде.

Трастовий фонд і пакет допомоги Україні не передбачають прямої військової підтримки, тому що Україна не є членом альянсу, однак йтиметься про реформування збройних сил, модернізацію систем логістики, комунікацій, командування і контролю, навчання і тренуваннях особового складу.

«Що стосується поставок військової техніки, то це компетенція країн-членів альянсу, а не НАТО як організації», - підкреслив він.

«Ми вже більше 10 років працюємо над реформою оборонного сектора України. Зараз обговоримо, як розширити співпрацю у цій сфері з новою демократичною адміністрацією», - пояснив представник альянсу і зазначив, що НАТО не збирається змінювати жорсткий, «холодний» формат відносин з Росією тому що «не бачить чітких кроків Москви в напрямку деескалації кризи».

«Альянс прийняв рішення призупинити будь-яку практичну співпрацю з Росією. Рада Росія-НАТО залишається каналом дипломатичних контактів, але спільні комітети не збираються, і ми не очікуємо, що міністри зараз змінять цей формат. Проте Рада Росія-НАТО на посольському рівні може збиратися для обговорення української кризи», - сказав чиновник.

В середу міністри закордонних справ проведуть «широкий обмін думками про політичні наслідки спроби Росії змінити силою політичну карту Європи».

«Ми повторимо заклик до Росії зупинити постачання бойовиків і озброєнь через кордон до України, припинити дестабілізацію України і публічно підтримати мирний план президента Порошенка. Ми підкреслимо важливість виконання всіма сторонами женевських зобов'язань щодо співпраці в досягненні миру і стабільності в Україні», - сказав співробітник політичного апарату НАТО.

Того ж дня відбудеться засідання Комісії Україна-НАТО, на якій глави зовнішньополітичних відомств країн Альянсу вислухають доповідь нового міністра закордонних справ України Павла Клімкіна про пріоритети мирного плану президента Порошенка і про наслідки кризи для України.

Іншими темами міністерського засідання Північноатлантичної ради будуть шляхи посилення трансатлантичних зв'язків між північноамериканськими та європейськими членами НАТО і зміцнення взаємодії з «глобальними партнерами», а також затвердження плану навчально-тренувальної операції в Афганістані, яку НАТО буде проводити після виведення основних бойових частин західної коаліції, передбаченого на кінець 2014 року.