Годинник Судного дня залишив людству три хвилини

14:02, 23 січня 2015

Стрілки Годинника Судного дня (Doomsday Clock) – символічного хронометра, який відображає наближення ядерного катаклізму - перевели на дві хвилини вперед.

Тепер на годиннику 23:57 - всього три хвилини відокремлюють від часу глобальної катастрофи, настання якої ознаменує північ. Про таке рішення оголосила рада директорів журналу The Bulletin of Atomic Scientists.

«Сьогодні, після більш ніж 25 років з моменту закінчення холодної війни, рада директорів The Bulletin of Atomic Scientists оцінила ситуацію у світі і дійшла висновку, що нинішня ситуація дуже загрозлива для всього людства - настільки загрозлива, що хвилинна стрілка Годинника Судного дня повинна перебувати за три хвилини до півночі, на дві хвилини ближче до катастрофи, ніж у 2014 році», - повідомив журнал.

Головними причинами переведення стрілки, зазначає ВВС, вчені назвали неефективну боротьбу з кліматичними змінами, а також модернізацію ядерної зброї в усьому світі і величезні ядерні арсенали,

«Світовим лідерам не вдається діяти достатньо оперативно і у масштабах, достатніх для захисту громадян від потенційної катастрофи. Ці помилки політичних лідерів загрожують кожному жителеві Землі. Імовірність глобальної катастрофи дуже висока», - заявила директор журналу Кеннет Бенедикт.

На думку членів ради директорів журналу, «зусилля зі скорочення світових арсеналів ядерної зброї зайшли до глухого кута».

США і Росія, як зазначено у виданні, взялися за модернізацію своїх ядерних арсеналів, що підриває чинні домовленості щодо скорочення ядерної зброї. До «дорогого і надзвичайно небезпечного» процесу модернізації ядерної зброї долучилися й інші ядерні держави, зазначили вчені.

Найближче до позначки 00:00 стрілки годинника посували у 1953 році, коли в СРСР відбулися випробування водневої бомби. Тоді годинник показував 23:58, і світ був всього на одну хвилину ближче до катастрофи, ніж у 2015 році. Найменше світові загрожував кінець, за оцінками вчених, у 1991 році, коли США і СРСР підписали договір про скорочення стратегічних озброєнь.

Востаннє стрілки переводили у 2012 році, коли годинник зупинився на «за п'ять хвилин», на дві хвилини наблизившись до «години Х».

Годинник Судного дня – проект журналу Чиказького університету The Bulletin of Atomic Scientists, який запустили у 1947 році з ініціативи творців першої американської атомної бомби. Щороку рада директорів журналу, серед яких 18 лауреатів Нобелівської премії, вирішує питання про переведення стрілок, оцінюючи напруженість міжнародної ситуації і прогрес у розвитку ядерного озброєння.

У 1947 році автори проекту встановили стрілки за сім хвилин до півночі.