Голодомор був не єдиним сталінським геноцидом, - американський історик

13:44, 18 листопада 2010

Голодомор 1932—1933 років був геноцидом, який вчинив Сталін. Інші приклади сталінських актів геноциду: розкуркулення, переселення (депортації) націй (зокрема татар, чеченців, інгушів, народів Прибалтики), Великий терор. Про це у своїй книзі «Сталінські геноциди» пише американський історик, професор Норман Наймарк.

Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі Центру досліджень визвольного руху, науковець Українського дослідницького інституту Гарвардського університету Володимир В’ятрович написав рецензію на цю книгу.

Останній розділ книги «Сталінські геноциди» Нормана Наймарка, історика зі Стенфордського університету в Каліфорнії, провідного американського фахівця зі Східної Європи присвячений зіставленню злочинів двох найбільших тиранів минулого століття — Гітлера і Сталіна, — пише В.В’ятрович. – «Обидва були винні в злочинах геноциду», - цитує він Наймарка.

«Так як Радянському Союзу значною мірою завдячують у перемозі над нацизмом — він втратив двадцять сім мільйонів життів у боротьбі зі злом, яке принесло світові Освенцім і Бабин Яр, — говорить професор Наймарк, — існує очевидне небажання розглядати злочини радянського режиму в тих самих категоріях, що й нацистського». Проте таке порівняння і доречне, і необхідне для повного розуміння трагедій минулого століття, зокрема злочинів геноциду.

«Обидва диктатори — підсумовує своє дослідження Норман Наймарк, — вбили великі кількості людей на європейському континенті. Обидва нищили людські життя в ім’я змінного бачення Утопії. Обидва нищили свої країни і суспільства, багато людей у власних країнах і за їх межами. Обидва, врешті, були винні в злочинах геноциду».

На сторінках свого дослідження «Сталінські геноциди» професор Наймарк пише, що Голодомор 1932—1933 років був геноцидом, вчиненим Сталіном. Професор наводить також інші приклади сталінських актів геноциду: розкуркулення, переселення (депортації) націй (зокрема татар, чеченців, інгушів, народів Прибалтики), Великий терор.

27 листопада відзначатиметься День пам’яті жертв Голодомору-геноциду ’32–33 років в Україні. Українська громадськість та Світовий конгрес українців скликали Громадський комітет, до якого увійшли знакові постаті в громадському, мистецькому житті, історики та представники академічних установ.

Довiдка ZAXID.NET

Книга Нормана Наймарка «Сталінські геноциди» вийшла цього року у видавництві Прінстонського університету в серії «Права людини і злочини проти людства».