Епопея із фінансуванням ремонту доріг на Львівщині триває…
Нагадаю, що цього року прогнозується рекордний бюджет на ремонт доріг державного та місцевого значення у Львівській області. Львівська обласна державна адміністрація, головний розпорядник коштів у області, планує освоїти більше 1 млрд (!) грн. З них: пряме державне фінансування – 250 млн; програма Львівської обласної ради – близько 280 млн і 600 млн повинно надійти від митниці. А тепер детальніше.
Згідно з Постановою Кабінету міністрів України, виділяється близько 87 млн на ремонт доріг державного значення і 165 млн – на місцеві дороги. Звичайно, треба подякувати нашим державним мужам, які дбають про львівські дороги. Але не все так однозначно. Цікавою є ситуація із фінансуванням саме місцевих доріг.
Дивимося на райони, у яких планується ремонт на ці 165 млн грн. Ми бачимо, що практично усі кошти йдуть лише на чотири (!) райони: Городоцький (46,5 млн), Пустомитівський (52,7 млн), Мостиський (22,5 млн) та Самбірськийй (37 млн). Думаєте, такий перелік визначив Кабмін через «катастрофічний» стан доріг саме у цих регіонах? Насправді закладається підозра, що пролобійовані ці райони через свою «улюбленість» для деяких відомих народних депутатів від Львівщини, які вважають їх (райони) «електорально своїми». Це при тому, що дороги там чи не найкращі в області… Тобто маємо вибірковість і лобізм в чистому вигляді.
Йдемо далі. 600 млн грн прогнозується надходжень від так званого «митного експерименту», згідно з яким перевиконання митних зборів спрямовуються на наші рідні дороги. Львівщина тут лідирує, гроші плануються чималі. Проблема тут у тому, що досі ОДА не спромоглася хоча б на попередній перелік таких доріг і нас знову може чекати «ручняк».
Цікавою є ситуація із 280 млн грн, які уже безпосередньо Львівська обласна рада виділила у березні цього року на ремонт місцевих доріг. Усе б нічого, якби не процедура прийняття рішень куди «давати» гроші. Згідно з рішенням облради, остаточний перелік доріг формується депутатською «дорожньою» комісією, про що я писав у своєму минулому блозі. Тобто обласна рада поставила 13 депутатів-членів комісії вище решти своїх колег, що є порушенням законодавства. Така ситуація з вибраністю провокує «кулуарщину» і «договорняки». Що ми і побачили на одному із останніх засідань вище згаданої комісії. Починалося все більш-менш логічно. Близько 100 млн «людських» грошей члени комісії розподілили пропорційно на кожен район, тобто по 5 млн. Це відносно справедливо, хоча «улюбленим» чотирьом районам, думаю, і так було б досить.
Цікавіше склалася історія із рештою з виділених Львівською обласною радою коштів. А це, нагадую, близько 164 млн грн. Дискусії на засіданні комісії були гарячі та кількагодинні. Кожен член комісії відстоював «свої» райони. Усі задоволеними, як і прогнозувалося, не залишилися. Наприкінці засідання Городоцький, Мостиський і Самбірський райони знову отримали у середньому по 7 млн грн. Нарешті почали члени «дорожньої» комісії фінально голосувати. Результати голосування: 6 – ЗА, 6 – ПРОТИ або УТРИМАЛИСЯ, 1 – НЕ ГОЛОСУВАВ. Після цього один з членів комісії, що голосував ЗА запропонував із «свого» Городоцького району додатково 1 млн грн члену комісії з Дрогобицького району. Це змусило останнього змінити свою думку і в результаті: 7 – ЗА. Рішення прийнято!
Ось так інколи відбуваються засідання комісій у Львівській обласній раді. Завіса…