Голоси невизначених українців "купуватимуть" обіцянками, - експерт

16:02, 1 вересня 2012

Основним фактором, який вплине на вибір людей, які ще не визначилися, за яку політичну силу віддати свій голос на виборах до Верховної Ради, буде соціально-економічна ситуація в країні, а також ефективність проведеної виборчої кампанії, висловив думку науковий директор «Школи політичної аналітики» Олексій Гарань.

Експерт не вважає цифру у 14% (українців, які ще не визначились, за кого голосувати на виборах) «дивною». «Завжди існує досить значний відсоток людей, які кажуть, що будуть визначатися уже безпосередньо перед виборами», - цитує його "Тиждень".

Гарань зазначив, що є таке загальне класичне правило або схема, що ці 14% «будуть розподілятися приблизно в тій самій пропорції з тими симпатіями, які є зараз».

Експерт відзначив, що це є вирішальним для політичних сил, які перебувають на межі прохідного бар’єру, а саме ВО «Свобода», партії Наталії Королевської «Україна – Вперед!».

На думку Гараня, вибір українців, які ще не визначилися, за яку партію проголосувати, «буде значною мірою залежати від ефективності проведеної кампанії і соціально-економічної ситуації в країні».

«Залежно від того будуть віддавати голоси або владі, або опозиції», - пояснив  експерт.

«Безумовно, будуть застосовуватися політтехнологічні популістські ходи з боку влади. Це можуть бути соціальні обіцянки, закладені в бюджет проекти, які після виборів можуть зникнути. Це можуть бути кроки на зразок мовного питання», - зазначив Гарань.

«Але я думаю, що основниим фактором все-таки буде ситуація всередині країни. Тобто, люди будуть судити з того, які їм приходять платіжки, скільки вони віддають за продукти харчування. Тут ситуація не на користь влади», - заявив він.

«Але проблема для опозиції полягає в тому, чи повірять їй люди, наскільки переконливою вона буде», - зазначив Гарань.

Експерт нагадує, що у виборчих бюлетнях буде відсутня графа «проти всіх». Він не виключає, що значна частина людей, які не знають, за кого голосувати і хочуть висловити свій протест, можуть лишитися вдома. «А це погано, тому що їхніми голосами можуть скористатися», - наголосив він.

«Звичайно, буде якась частина зіпсованих бюлетенів. Але, мені здається, що все-таки ті, хто вже прийняв рішення, що підуть на вибори, то вони будуть віддавати свій голос. Головне, щоб цей вибір був раціональним», - зазначив Гарань.

Нагадаємо, відповідно до дослідження, проведеного 10-15 серпня фондом Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, прохідний бар’єр долають 4 політичні сили - Партія регіонів, ВО «Батьківщина», партія «УДАР» Віталія Кличка і Компартія.

Відповідно до дослідження, 14% громадян не визначилися з вибором.