Голова Держкіно Пилип Іллєнко обурився тим, як у деяких кінотеатрах відбувається прокат українського фільму «Гніздо горлиці».
«Результат багаторічної самовідданої праці може піти коту під хвіст, бо в Україні українське кіно є “неформатом” для великої частини кінотеатрів. І це не вибір глядача, це нав'язаний глядачеві вибір директорів цих кінотеатрів. Чомусь саме менеджери кінотеатрів вважають, що можуть говорити від імені глядачів. Доказами для них є “відсутність” касових зборів на сеансах українського кіно», - написав він на своїй сторінці у Facebook.
У якості прикладу Іллєнко навів кінотеатр «Сучасник» у Сєвєродонецьку, бо фільм «Гніздо горлиці» демонструється на єдиному сеансі о 10:00 ранку.
«Це ж справді, як треба любити українське кіно, аби ходити на нього зранку в будній день? Навіть я, мабуть, не настільки його люблю», - зауважив він.
Голова Держкіно також зазначив, що збори за перший вікенд також показали, що там, де фільм розписаний на нормальних сеансах, він збирає касу не гірше за іноземні стрічки схожих жанрів.
Очільник відомства нагадав, що закон України «Про кінематографію» передбачає 30% квоти для українського кіно в кінотеатрах.
«Раніше кінотеатри могли виправдовувати недотримання квот тим, що необхідної кількості українських фільмів не було. Тепер вона є. Також казали, що наші стрічки не достатньої якості - це також неправда. Але при цьому максимальне покарання за недотримання квот - аж 1530 грн. адміністративного штрафу», - зазначив він.
Пилип Іллєнко анонсував наступні практичні кроки з боку Держкіно: проведення перевірок (із залученням місцевих органів управління кінематографією) всіх кінотеатрів на предмет дотримання положень статті 22 Закону України «Про кінематографію»; ініціювання внесення змін до статті 164-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо збільшення розміру штрафу за недотримання квоти демонстрування національних фільмів при використанні національного екранного часу.
Нагадаємо, з початку 2016 року у прокат вйшло близько 20-ти українських фільмів.
Зазначимо також, що 1 січня 2016 року завершилася дія пільги на ПДВ. А саме, пункт 13 підрозділу 2 «Перехідних положень» Податкового кодексу встановлював, що тимчасово звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання послуг з демонстрування, розповсюдження та/або публічного сповіщення національних фільмів та іноземних фільмів, дубльованих, озвучених та/або субтитрованих державною мовою на території України, демонстраторами, розповсюджувачами та/або організаціями мовлення (публічними сповіщувачами).Те, що пільга вже не діє, означає, що кінотеатри мають сплачувати ПДВ з проданих квитків (20%), що зменшує їх реальний дохід.