Голова Держспоживслужби пояснив причини різкого поширення смертоносного ботулізму в Україні

08:05, 21 червня 2017

Спалахи захворювання на ботулізм пов’язані з недотриманням технології виробництва та умов реалізації провізвії, в першу чергу - в’яленої риби, а також рибних та м’ясних консерв. Про це у вівторок, 20 червня, заявив голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.

За його словами, на даний момент спеціалісти Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 41 випадку захворювання на ботулізм серед населення. Із них шість випадків у Донецькій, Черкаській, Сумській, Полтавській області та в Києві, були смертельними.

«Ми фіксуємо, що оператори ринку часто порушують технологію виробництва продукції, не дотримуються вимог законодавства щодо документального супроводу цієї продукції. І мова йде не лише про невеличкі торговельні майданчики, але й про окремі великі мережі супермаркетів», - наголосив Лапа.

Він зазначив, що в регіонах тривають лабораторні дослідження продукції, яка може бути фактором захворювання. Володимир Лапа вказав на проблеми перевірки торгових майданчиків. Процедура отримання дозволів Держспоживслужбою затягується на три-чотири тижні, що нівелює весь сенс такої перевірки.

Загалом, за словами Володимира Лапи, проблема ботулізму для України не нова. Випадки захворювання траплялися і в попередні роки: в середньому фіксувалося 130-150 випадків на рік. Найвищий рівень захворюваності останнім часом спостерігався у 2013-2014 роках, коли постраждало 170 та 178 осіб відповідно, із яких померло 17 та 9 чоловік відповідно. «Однак, якщо в попередні роки зараження траплялося через продукти, куплені на стихійних ринках, або домашнього приготування, то у поточному році проблема ботулізму набула іншого масштабу, оскільки збільшилася кількість отруєнь продукцією промислового виробництва», - повідомив голова Держспоживслужби.

При цьому Голова Служби нагадав, що 18 травня 2017 року ВРУ прийняла закон «Про державний контроль, що здійснюється з метою перевірки відповідності законодавству про безпечність та якість харчових продуктів і кормів, здоров'я та благополуччя тварин» (реєстраційний № 0906). За його словами, закон передбачає ряд новацій у системі держконтролю і наділяє Держпродспоживслужбу дієвими інструментами для забезпечення захисту прав споживачів. Наприклад, у випадках, коли є обґрунтована загроза життю і здоров’ю людей, з’являється можливість проводити перевірки суб’єктів господарювання без попередження. Однак цей закон поки ще не підписаний президентом.

Нагадаємо, за даними МОЗ, протягом останніх трьох місяців в Україні зареєстровано 62 випадки захворювання на ботулізм, 9 з них - зі смертельним результатом.