Директор Інституту української мови, професор Павло Гриценко закликав президента Володимира Зеленського і представників уряду сісти за круглий стіл і вислухати одне одного. Він запропонував голові держави, прем’єру і науковцям реалізувати план з підтримки державної мови і за 5-7 років отримати українськомовну Україну. Про це професор заявив в інтерв’ю сайту «Главком».
Науковець упевнений, якщо держава хоче, щоб українська мова об'єднала всіх, то має її навчити.«Якщо мене почує пан президент, пан прем'єр-міністр, сьогоденний чи завтрашній, я готовий 24 години на добу працювати. У нас є цілісна програма, яку можна реалізувати крок за кроком», – зазначив науковець.
За словами Гриценка, реалізація програми не коштуватиме дорого. «Насправді ви витрачаєте в десятки разів більше на імітацію, ніж треба було б витратити на науку і чітко визначити оці шляхи, як йти до україномовної України, україномовного середовища», – додав Гриценко.
За словами науковця, потрібно створити передумови, щоб діти різних національностей були залучені до україномовного середовища.
«Бо сьогодні болгарські діти на півдні Одеської області до української мови не долучені. Втрачаючи своє болгарське, вони набувають російськомовності. Румунське населення, молдовське – частина з них охоплена українською мовою, і більш-менш навіть складають ЗНО. Але угорське населення — це катастрофа. Тому що ми, по перше, дозволили Угорщині знищити ті українські громади, які були там з 19-го століття — з побудованими спільним коштом школами, церквами. Відбулося «винародовлення», жорстока асиміляція, яка закріплена в Конституції Угорщини. У такий спосіб вони розділили громади на русинів і українців. І оскільки ця громада уже не має необхідної кількості громадян і дітей, щоб піти до школи, то вони фінансово не підтримують ні русинів, ні українців, бо їх уже ніби немає», – розповів Гриценко.
Професор наголосив, що «мова вимагає праці розуму і серця». «Один приклад наведу. До мене років півтора тому звернулися кілька наших бійців, які повернулися зі Сходу. Сказали: «Сталося так, що десь по дорозі життєвій ми загубили свою рідну українську мову, стали російськомовними. Що нам робити, щоб повернутися?» І бачу зараз, що ці люди, давши собі установку внутрішню, дуже швидко повернулися до української мови. І не відчувають того внутрішнього дискомфорту, як раніше», – впевнений Гриценко.
За словами науковця, «не буде в Україні ближчим часом проблеми мовної», якщо президент, уряд і науковці сядуть за стіл і зможуть обговорити це питання, складуть чіткий план дій і дотримуватимуться його. «І за 5-7 років ми змінимо Україну у плані культурно-мовному і ментальному до невпізнання», – вважає директор Інституту української мови.
Нагадаємо, в Україні 16 липня набув чинності закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Закон закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська – і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
Згідно з новим законом, українською мовою повинні володіти усі високопосадовці та керівники силових структур і послуговуватися нею під час виконання службових обов’язків. Також українська обов'язкова для депутатів усіх рівнів, суддів, адвокатів, керівників вищих навчальних закладів, медичних працівників тощо.