Голова НАБУ заявив про відвертий саботаж судами справ, переданих їм від НАБУ і САП

15:36, 20 серпня 2017

Директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артем Ситник заявив про саботаж судами справ, переданих НАБУ і Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою (САП). Про це він заявив в інтерв'ю «Радіо свобода».

«Повний саботаж з боку судових органів. Це справді величезна проблема. Справи місяцями просто не слухають у суді», - сказав голова антикорупційного бюро.

При цьому, за його словами, не розглядаються і «доволі прості справи, які просто лежать без рішення». Єдиний вихід із ситуації, на думку Артема Ситника, - це створення Антикорупційного суду, який розглядатиме відповідні справи, тому що чинне законодавство України не передбачає ніякого кінцевого строку з розгляду справ.

«Є іноді об'єктивні причини, є суб'єктивні причини. Іноді у суддів по 500-600 дрібних справ - і цивільних, і кримінальних. Ще там, наприклад, справа Онищенка, яку потрібно слухати щодня і тоді цей процес можна завершити за два-три місяці. Якщо ж її слухати раз на два місяці, і при цьому адвокати використовують всі можливості для того, щоб затягнути справу, то, звісно, ми і матимемо такий результат», - зазначив Ситник.

Голова НАБУ зазначив, що вироків у справах, щодо яких є процесуальна боротьба між стороною захисту і стороною обвинувачення, немає. «Вироки які є, це вироки, де затверджувалися переважно угоди прокурорів. Одна з останніх, то це за одним з фігурантів справи Онищенка. Особа була причетна до конвертації коштів, які за схемою виводилися з держави, і було відшкодовано 30 млн грн збитків державі. Відповідно прокурори ухвалили рішення про підписання угоди. А справи, де є боротьба процесуальна, на жаль, затягуються», - зазначив він.

Також Артем Ситник наголосив, що ситуація з судами використовується зацікавленими сторонами для тиску на НАБУ та дискредитації його роботи. «Це найбільший тиск, який ми відчуваємо. Детективи, що працюють по 20 годин на добу, не бачать сімей, щоб дати результат, а в подальшому справа гальмується, то детективи втрачають певну мотивацію», - сказав директор бюро.

Керівник НАБУ переконаний, що на суддів здійснюється певний тиск у цих питаннях. «Тому що не може суддя просто так не вийти на роботу, щоб розглянути подання на арешт того ж Насірова. Отже, хтось йому сказав не йти на роботу, не виконувати норму закону, не розглядати ці подання», - пояснив він.

Пояснюючи поточну ситуацію із справами САП Артем Ситник зазначив, що коли будуть винесені 2-3 вироки у цих справах, то ситуація кардинально зміниться.

До слова, раніше Артем Ситник наголосив, що із восьми десятків справ, які НАБУ та САП скерували до суду, розгляд кожної четвертої досі не почався. За його словами, є лише поодинокі вироки, більшість яких стосуються другорядних учасників корупційних схем.

Нагадаємо, цього тижня відсторонений екс-голова ДФС Роман Насіров поскаржився на дії НАБУ до Європейського суду з прав людини. Він уточнив, що його скарга до ЄСПЛ містить доказову базу, яка нібито свідчить про незаконність затримання голови ДФС, незаконні дії в суді при обранні запобіжного заходу, про тиск на правоохоронців і суд, про незаконне позбавлення волі тощо.