Голова Національного банку Яків Смолій написав та подав на ім’я президента Володимира Зеленського заяву про відставку через систематичний політичний тиск. Про це повідомили у прес-службі НБУ ввечері у середу, 1 липня.
«Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це робить неможливим ефективне виконання мною, як головою, покладених на мене обов'язків керівництва Національного банку та взаємодію з іншими державними органами. Своєю відставкою я хочу застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні», – заявив Яків Смолій.
Як пише ZN.ua з посиланням на прес-службу НБУ, заява була подана близько 17:00. Завтра її розгляне профільний комітет Верховної Ради, а в п'ятницю винесуть в сесійний зал парламенту. При розгляді в парламенті Смолій надасть звіт про виконану роботу за два роки і відповість на питання депутатів.
Незважаючи на те, що інші члени правління НБУ обіцяли звільнитися разом зі Смолієм, поки вони залишаються, «щоб підтримати макроекономічну стабільність». До призначення нового голови НБУ, очолювати його буде перший заступник голови правління Катерина Рожкова.
Смолій є кандидатом економічних наук. З 1991 року працював у банківській сфері. З 2014 року Смолій обіймав посаду заступника голови Національного банку. З травня 2017 року до березня 2018 року виконував обовʼязки голови Нацбанку. 15 березня 2018 року Верховна Рада призначила Смолія головою НБУ. Минулого року Смолія визнали кращим главою центробанку в Центральній і Східній Європи за версією міжнародної газети GlobalMarkets.
Хто і чому хоче звільнити голову НБУ і чи є для цього підстави
Попри те, що в Офісі президента наразі не відреагували на заяву Смолія, найбільш імовірним поясненням є те, що своє рішення голова НБУ зробив саме під впливом вищого керівництва держави.
Раніше в НБУ та й сам Яків Смолій досить жорстко відреагували на ініціативи деяких радників Офісу президента України і представників ради НБУ щодо можливості проведення додаткової емісії (друку) гривні, що, на їхню думку, мало б закрити дефіцит держбюджету. Натомість в НБУ вважають, що додаткова емісія гривні несе загрозу знецінення національної валюти та гіперінфляції. Поки НБУ використовує ринкові механізми – облікова ставка та кредити рефінансування для банків.
Офіс президента та уряд вербальними інтервенціями неодноразово закликали правління НБУ бути більш поступливими у питанні прямого фінансування дефіциту держбюджету. Однак в НБУ на такі вказівки відповідали відмовою.
Наприкінці квітня нинішнього року депутати Верховної Ради виявили бажання заслухати главу НБУ , від якого зажадали розповісти про стратегічне бачення і плани дій Нацбанку під час карантину. Під відповідною постановою підписалися 18 депутатів фракції «Слуга народу». Водночас, голова парламентського комітету Данило Гетманцев повідомив, що депутати хочуть отримати звіт про діяльність НБУ в період 2019−2020 рр.
Вже 17 червня Фінансовий комітет Верховної Ради під час онлайн-засідання комітету підтримав проект постанови про оцінку діяльності голови Нацбанку Якова Смолія. Проектом запропоновано створити тимчасову слідчу комісію Ради з питань розслідування діяльності керівництва Нацбанку і керівництва Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) з 2014 до 2019 року.
У проекті постанови зазначається, що правління НБУ, проводячи жорстку монетарну політику як у 2019 році та на початку 2020 року, так і починаючи з 2014 року, не забезпечило в межах своїх повноважень підтримання стійких темпів економічного зростання та відновлення кредитування економіки. Також зазначається, що темпи зниження облікової ставки були «невиправдано повільними».
Після цього повідомлення у експертному середовищі з’явилися припущення, що на Банковій вирішили звільнити голову НБУ. Однак, через те, що після 2015 року з прийняттям нового закону про НБУ, банківський регулятор отримав справжню інституційну незалежність, звільнити голову Нацбанку не просто. По-перше, звіт голови НБУ перед ВР прописаний у законі, по-друге, це не несе ніяких наслідків, як мінімум, у законі цього немає, навіть, якби глава НБУ був антиподом сьогоднішнього. Натомість в законі чітко прописані підстави й механізм його звільнення: за власним бажанням, за станом здоров’я і, якщо зіпсовано ділову репутацію.