Головатий: Питання української мови – це питання інституту держави

23:00, 21 лютого 2013

В Україні питання мови за своєю значущістю прирівнюється до інститутів державності, переконаний розробник нового мовного законопроекту, екс-міністр юстиції Сергій Головатий.

"Довкола цього питання є достатньо спекуляції, бо воно є політичним. Адже питання української мови - це не просто юридичне питання, а питання інституту держави", - цитує його Gazeta.ua.

"Якщо для інших держав в юридичному розумінні держава - це територія, населення і суверенітет, то для України, певно єдиної держави в Європі, питання української мови додається до "населення, території, суверенітету" як інститут державності. Тому що це історичний наслідок, спадщина майже трьохсотрічного статусу колонії, репресованої, недозволеної мови", - додав політик.

Говорячи про новий мовний законопроект, екс-міністр підкреслив, що він не має на меті обмежувати права якоїсь із мов, а спрямований саме на державне врегулювання функціонування державної української мови.

"Законопроект не веде боротьбу із жодною мовою, він має на меті одне - відновити історичну справедливість стосовно української мови, яка нам дісталася внаслідок історичного минулого. А  також - забезпечити функціонування української мови як державної, відповідно до статусу, визначеного Конституцією України. Крім того, він спрямований на те, щоби забезпечити застосування і захист прав мов нацменшин, як це передбачено європейськими інструментами, зокрема Європейською мовною Хартією і Рамковою конвенцією про захист прав національних меншин", - підкреслив він.

Нагадаємо, сьогодні відзначали Міжнародний день рідної мови мови. У Львові на акцію захисту мови принесли «словник Азарова». Українські політики державного і місцевого рівня, здебільшого представники ПР, дозволяють собі відверто зневажливе ставлення до державної мови, водночас, вивищуючи «общєпонятний язик».