Головне в світі за 2011 рік

17:00, 31 грудня 2011

Боргова криза в Греції, що розпочалась ще наприкінці 2009 року, у 2011-му досягла свого апогею.

  Загальна заборгованість країни зросла до 360 млрд євро. Непопулярні заходи, до яких вдалася влада, викликали грандіозний соціальний протест. Демонстрації і страйки стали для Греції звичним явищем.  11 листопада склав присягу тимчасовий уряд на чолі з прем’єр-міністром Лукасом Пападімосом. Урядова криза, що тривала тиждень, завершилася. Водночас у 2012 році настає термін погашення грецьких держпаперів на 39,7 млрд євро, а за п'ять років з 2012 року по 2016 рік включно Греції належить виплатити кредиторам близько 182,8 млрд євро. У країні не припиняється рецесія.  Криза в Греції, що поставила країну перед загрозою боргового краху,  сколихнула Європу, яка ще не відійшла від кризи 2008 року, тож експерти прогнозують повторення грецького сценарію у Болгарії та Угорщині. 

Цьогоріч відбулась низка демократичних революцій в арабських країнах Африки та Близького Сходу , що отримали назву «арабська весна». Держави, в яких відбувалися найбільш серйозні народні хвилювання, втратили в цілому більше $55 мільярдів.

Найбільш знакові події розпочались в середині лютого у Лівії. Тут почалися масові демонстрації з вимогою відставки правлячого країною понад 40 років Муаммара Каддафі, які згодом переросли в озброєне протистояння між урядовими силами і опозицією. Збройне повстання в Лівії тривало близько дев'яти місяців. За час збройного протистояння правлячого режиму і сил опозиції загинули тисячі людей, величезний збиток нанесений економіці країни. Муаммар Каддафі, який правив Лівією 42 роки, загинув 20 жовтня в околицях Сирт від рук повстанців.

Заворушення відбувались і у Єгипті. 25 січня в країні почалися маніфестації з вимогами проведення економічних і політичних реформ, а також відставки 82-річного президента Хосні Мубарака, який правив 30 років.  11 лютого Хосні Мубарак подав у відставку. З березня країною почав керувати уряд Шарафа, який різко критикували за неефективність та підпорядкованість військовим.  У серпні Мубарака судили. листопаді заворушення у Єгипті розпочались з новою силою, викликані акціями протесту проти військової влади.22 листопада увесь склад уряду Єгипту подав у відставку.  За п’ять днів заворушень і сутичок демонстрантів з поліцією в Єгипті загинуло 35 людей, потерпілими на даний момент вважаються 3 256 людей.

Також заворушення відбулись у Сирії, Ємені, Тунісі та Бахрейні.

У січні Європейський Союз відновив заборону на в'їзд на його територію білоруському президенту Олександру Лукашенку та іншим офіційним представникам Білорусі у відповідь на придушення акцій протесту після президентських виборів у грудні, які різко скритикували західні уряди. Лукашенко у відповідь заявив у властивій йому манері, що "плювати хотів" на думку Заходу.  Однак репресії проти опонентів не припинились навіть після відповідної заяви ОБСЄ. У Білорусі депутати таємно прийняли законопроект, що передбачає відповідальність за проведення мовчазних акцій протесту, а  Лукашенко заборонив, зокрема, проведення несанкціонованих флеш-мобів через Інтернет. На сьогодні понад 200 білоруським чиновникам заборонено в'їзд до ЄС.

9 грудня Центрвиборчком Російської Федерації оприлюднив остаточні підсумки парламентських виборів, які відбулися 4 грудня. З відчутним відривом більшість мандатів в Держдумі шостого скликання здобула «Єдина Росія» (238), далі -  КПРФ (92). Несанкціоновані акції протесту проти фальсифікацій відбувались з 6 грудня, де було заарештовано опозиціонерів Бориса Нємцова, Едуарда Лимонова, Сергія Мітрохіна. А вже 10 грудня у Москві на Болотній площі відбувся перший санкціонований мітинг опозиції. У наступні дні сотні тисяч людей вийшли на вулиці з протестами проти фальсифікації виборів. Європарламент прийняв резолюцію, у якій закликав до проведення нових, вільних виборів до Держдуми в Росії. Водночас у ЦВК Росії заявили, що не бачать підстав для перевиборів.

11 березня землетрус магнітудою 9,0 спричинив численні руйнування й викликав серію хвиль цунамі, висота яких на окремих ділянках узбережжя досягала 40 м . Було виявлено й опізнано тіла 15 781 людини. У списках зниклих безвісти й досі значаться 4 086 осіб. Без даху залишилися понад 350 тисяч осіб. Удар стихії залишив після себе понад 22 млн тонн уламків. Землетрус і цунамі призвели до аварії на АЕС "Фукусіма-1", внаслідок якої з районів навколо станції довелося евакуювати понад 80 тисяч осіб. Великі території зазнали радіоактивного забруднення.

За оцінками уряду Японії, відновлення північного сходу країни від наслідків стихії обійдеться щонайменше в 300 млрд доларів, ще майже стільки ж знадобиться на роботи з ліквідації наслідків аварії на "Фукусімі-1".

Водночас експерти прогнозують, що у Японії протягом найближчих 30 років може статися повторний землетрус такої ж потужності, як і навесні цього року. 

2 травня президент США Барак Обама заявив про смерть лідера «Аль-Каїди» Усами бен Ладена, 6 травня міжнародна терористична організація підтвердила загибель свого лідера. 

22 липня в Норвегії стався подвійний теракт. Його жертвами стали 97 осіб. Фахівці, які проводили медичний огляд  терориста Андерса Брейвіка, визнали його неосудним через психічну хворобу.

7 вересня в Росії при зльоті в аеропорту Туношна розбився літак з основним складом хокейного клубу "Локомотив". Загинуло 36 осіб.

5 жовтня на 57-му році життя помер засновник і голова ради директорів корпорації Apple Стів Джобс .

29 листопада в американському місті Річмонд у віці 85 років померла дочка Йосипа Сталіна – Світлана Аллілуєва.

17 грудня у віці 69 років помер лідер Корейської Народної Демократичної Республіки Кім Чен Ір.

18 грудня у віці 75 років помер один з лідерів «оксамитової революції» екс-президент Чехословаччини та Чехії Вацлав Гавел.

Фахівці ООН визначили 31 жовтня 2011 року як день, в який населення Землі перевищило 7 мільярдів людей. У Петропавловську-Камчатському з’явився на світ 7-мільярдний житель Землі.