Головні події 2011 року у Львові

10:00, 31 грудня 2011

Весною медійний бум виніс Львів у центр уваги не лише в Україні, але й в Росії.

Спочатку все підігрівалось заявами і обіцянками, погрозами розгорнути червоний прапор і згодом вилилось у вже вартий історичних підручників розділ «Подї у Львові 9 травня». Все почалось з «легкої» святкової стрілянини, штовханини на Марсовому полі, обпорскування журналістів з газового балона, засідок «свободівців» у кущах біля Монументу Слави. Та вже згодом діло дійшло до кульмінації – приїжджі зі Сходу розгорнули у Львові червоний прапор. За результатами наминання боків і розгойдування автобусів з «ветеранами» у цей день медійний простір ще довго ряснів коментарями політиків і заявами правоохоронців.

Водночас найбільш очікуваною подією 2011 року в місті стало відкриття євроарени. У Львові 29 жовтня урочисто відкрили новозбудований стадіон «Арена Львів» на 33 тис. місць. На відкритті стадіону майже годину перед львівськими глядачами виступала американська співачка Анастейша. Перший матч на стадіоні відбувся 15 листопада між збірними України та Австрії. Улітку 2012 року під час Чемпіонату Європи з футболу на «Арені Львів» гратимуть збірні Португалії, Данії та Німеччини.

До Євро-2012 в місті відбулися масштабні ремонти доріг. Так, у межах співпраці з ЄБРР реконструйовані дороги вздовж трамвайних маршрутів №№ 2 і 6 – на вул. Городоцькій, Коновальця, Мечнікова, Личаківській. Загалом за рік було перекладено 38 км доріг, а «Арену Львів» та вул. Стрийську відтепер сполучає нова дорога по вул. Вернадського. У центрі міста 12 вулицям повернули автентичне бруковане покриття.

Львів перший в Україні цього року розпочав перевірку дипломів чиновників. Поштовхом для цього став «липовий» диплом колишнього головного освітянина міста Володимра Огури. Перевірка дала результати: лише у міській раді виявили 10 фальшивих дипломів. Серед їх власників особи, які працювали у Львівській міськраді по 10-15 років, але знайшовся і справжній «старожил» – Богдан Петраш працював в управлінні житлового господарства Львівської міської ради з фальшивим дипломом 30 років. Зараз тривають перевірки дипломів комунальників міста.

У Львові впроваджують нову транспортну схему. Працює 6 нових радіальних маршрутів, що сполучають райони міста із центральною частиною. На них курсують великі автобуси. Щовихідних у місті курсують нічні автобуси. З 1 січня 2012 року нова транспортна схема працюватиме уповні: діятиме 6 радіальних маршрутів та 40 хордових. Однак, в кінці року зважаючи на численні звернення мешканців міста, до нової маршрутної мережі додали ще сім автобусних маршрутів – №47А, №48, №49, №50, №51, №1001та №1002.

Львів розвиває велорух. Цьогоріч побудовано 12 км велодоріжок. Перші велошляхи з’явились на вул. Липинського, Шевченка та Вороного. Також облаштовано 39 велостійок.

6 грудня для богослужінь відкрився храм Петра і Павла, колишній костел Єзуїтів, який десятиліттями використовувався як книгосховище. Книги перевезли на вул. Авіаційну, 1. Міський голова Андрій Садовий назвав відкриття храму найбільшим досягненням львівської громади за останні роки.

У березні Папа Римський Бенедикт XVI офіційно затвердив новим главою УГКЦ, обраного Синодом владику Святослава Шевчука (єпископа Української Греко-Католицької Церкви, апостольський адміністратор єпархії Покрови Пресвятої Богородиці в Буенос-Айресі (Аргентина). У Синоді взяло участь 40 єпископів, у тому числі – 5 єпископів-емеритів. Досі УГКЦ очолював Блеженіший Любомир Гузар. На початку цього року він пішов з уряду Верховного Архиєпископа УГКЦ. 10 лютого Папа Венедикт XVI прийняв його зречення з уряду Верховного Архиєпископа Української Греко-Католицької Церкви.

Восени Блаженніший Святослав (Шевчук) повідомив, що УГКЦ створить три митрополії. Зокрема, 29 листопада 2011 року у Львові під час Архиєрейської Літургії було урочисто проголошено про створення Львівської митрополії УГКЦ та інтронізовано Митрополита Львівського. Ним став архиєпископ Львівський Ігор (Возьняк).

На Вулецьких пагорбах відкрили пам’ятник професорам, яких розстріляли тут у 1941 році. Основна ідея пам’ятника – це арка з каменю та десяти кубів з римськими цифрами, які символізують десять заповідей Божих, причому куб з цифрою «V» («Не убий») порушений. На урочистості приїхали чимало представників із польської сторони, зокрема і президент Вроцлава Рафал Дуткєвіч.

У грудні на проспекті Шевченка у Львові відкрили пам’ятник видатному композитору та поету Володимиру Івасюку. Меценатом пам’ятника є музикант Святослав Вакарчук.

Водночас пам’ятник Степану Бандері у місті, який 10 років не можуть завершити, обласна влада пообіцяла завершити до кінця 2011 року.

Міські депутати прийняли ухвалу щодо обмеження продажу алкоголю та слабоалкогольних напоїв у всіх закладах торгівлі, окрім закладів ресторанного господарства (кафе, бари, ресторани тощо). Відтак, з 1 січня 2012 року алкоголь у місті можна продавати з 12.00 до 20.00.

12 вересня у місті презентували професійний хокейний клуб «Леви» – єдину професійну команду на теренах Західної України. Спортивний директор команди Михайло Чеканцев розповів, що для створення команди керівництво переглянуло близько 40 кандидатів. Родзинкою команди, за його словами, буде воротар Ральф Донован зі США, який буде першим американським хокеїстом, що виступає в Україні.

На початку літа у Львові відбувся Перший Міжнародний джазовий фестиваль Alfa Jazz Fest. Протягом трьох фестивальних днів джазова музика лунала з трьох відкритих сцен в центрі Львова: сцена на площі Ринок, велика гала-сцена із партером більше, як на 1 000 місць в Парку Культури ім. Б.Хмельницького, та на вул. Валовій. Кількість туристів у дні фестивалю у Львові перевищувала позначку в 20 тис. людей. Серед інших відомих джазменів, до Львова приїхав один із найвпливовіших музикантів Америки, знаменитий трубач і композитор Уінтон Марсаліс. Другий джазовий фестиваль Alfa Jazz Fest відбудеться у Львові наступного року напередодні матчів чемпіонату з футболу.