Головні ризики для бізнесу – людські ресурси, – Беллінгелл

10:50, 9 березня 2009

– Якщо ж говорити про новітні ризики для бізнесу, то це, передусім, – людські ресурси. Зараз найважче знайти хороших працівників в Україні, які готові брати на себе відповідальність.

 

Пропонуємо увазі читачів ZAXID.NET інтерв'ю з Браєном Беллінгеллом - координатор Програми ЄБРР TurnAround Management в Україні. В межах цієї програми ще з 1997 року радники - колишні і теперішні топ-менеджери з країн із розвиненою ринковою економікою - навчають керівників українських малих і середніх підприємств зробити їх бізнес успішним, і робити цей успіх системним.

На їх переконання, власне професійний ріст менеджменту сприяє росту компаній і росту економіки країни. Тому теперішня економічна криза в Україні для МСБ може бути не стрімким падінням, а непересічним шансом на успіх.

 

- У чому суть програми TurnAround Management?

- Програма ЄБРР TurnAround Management сприяє економічному розвитку в країнах діяльності ЄБРР, через підтримку розвитку малого і середнього бізнесу. ТАМ є програмою технічної підтримки, яка реалізується на неприбутковій основі. Проекти ТАМ фокусуються на суттєвих управлінських і структурних змінах у компаніях. Наша мета - допомогти малим і середнім підприємствам компаніям зростати, ставати успішними через покращення конкурентоспроможності їх вищого керівництва в умовах ринкової економіки. Програма ТАМ зосереджена на малому і середньому бізнесі тому, що в багатьох країнах світу активне створення нових робочих місць відбувається саме завдяки малому і середньому бізнесу.

ТАМ сприяє створенню на партнерських підприємствах сильного самодостатнього менеджменту - нового і надійного ресурсу, що надовго зберігає свої переваги після завершення проекту. Ми переконані, що активні управлінці, які під час реалізації програми набувають нових знань та навичок, можуть впливати на перетворення своїх підприємств зсередини значно ефективніше, аніж коли це робиться через рішення, запроваджені ззовні.

Діяльність ТАМ відбувається на рівні підприємства. Наші радники - досвідчені директори та старші менеджери з економічно розвинених країн, передають відповідні комерційні та технічні ноу-хау керівництву компаній, що сприяє впровадженню нової управлінської культури та покращенню управлінських навичок на підприємствах, яким допомагає програма.

Програма фінансується за рахунок донорських коштів і ЄБРР. Програма ТАМ фінансується більш ніж 20 донорами, урядами країн, що є акціонерами ЄБРР. Програму також підтримує ЄС та різноманітні регіональні організації. З часу започаткування в Україні завершено 48 проектів, на які було загалом використано 3,7 млн євро донорських коштів

 

- В яких галузях здійснювалися проекти?

- Ми реалізовували проекти з підприємствами із широкого спектру галузей економіки, зокрема з агропідприємствами, підприємствами, що займаються виробництвом продуктів харчування та напоїв, з підприємствами, що замаються виробництвом паперу, пластикових виробів, будматеріалів, підприємствами легкої промисловості, з підприємствами, що займаються випуском фармацевтичних виробів та медикаментів тощо.

 

- Які заходи на підприємствах реалізуються в межах проекту?

- Проекти ТАМ часто передбачають комплексну реструктуризацію, що охоплює всі аспекти діяльності підприємства. Сфери надання допомоги вибудовуються відповідно до потреб підприємства, але найчастіше передбачають впровадження нової культури управління та покращення управлінських навиків керівників; поглиблення розуміння найкращих прикладів ринкової економіки та управлінських практик; підвищення показників діяльності підприємств за параметрами продажів і маркетингу; аналіз експортних можливостей підприємства; аналіз можливостей залучення фінансів; фінансове та стратегічне планування; покращення продуктивності; узгодження стандартів зі стандартами якості ЄС та інших розвинених країн; розвиток інноваційних практик та впровадження енергоефективності.

У підсумку, залежно від поставленої мети, це може сприяти підвищенню якості товару, зменшенню організаційних витрат, покращенню позицій на місцевому та вихід на експортні ринки тощо.

Відгуки керівників підприємств, з якими ми працювали, свідчать, що наші радники допомогли їм закріпити правильні підходи до організації структури підприємства, до фінансової політики, персоналу, перспективного планування, а також покращити планові показники підприємств.

 

- Чи переглядалися останнім часом пріоритети вашої діяльності в Україні, з огляду на складну економічну ситуацію?

- Ми обізнані щодо складності теперішньої української ситуації і дуже пильно стежимо за економічним розвитком. Проте, можу запевнити вас, що наші поточні програми реалізуються, як і було заплановано. Ми плануємо і далі продовжувати нашу співпрацю і розвивати нові програми для України у 2009 році.

Користь від взаємодії з радниками програми ТАМ - розвиток самих керівників компаній. Вони стають краще оснащеними для управління підприємствами в умовах змін. І користь від структурних покращень та зміцнілого менеджменту може бути навіть більш очевидною у ситуації економічної нестабільності, таких як сьогоднішня фінансова ситуація, з якою довелося зіткнутися малому і середньому бізнесу.

 

- Які позитивні результати відчули компанії, з якими ви працювали?

- Після завершення дії програми, керівники підприємства заповнюють для нас анкету, в якій відповідають на запитання, наскільки досягнуто поставлених цілей і наскільки успішною для них виявляється співпраця з нами. Із задоволенням можу сказати, що, як правило, відгуки позитивні, і директори компаній задоволені співпрацею.

Серед таких позитивних успішних прикладів є й львівські. Зокрема, ми співпрацювали з компанією «Міст Експрес», що входить до ФПГ «Росан». Компанія прагнула оптимізувати виробничі процеси, витрати й розробити стратегію виходу на нові ринки.

 

- Умови розвитку малого і середнього бізнесу в Україні покращуються, чи погіршуються? Які зміни ви помічаєте?

- Я помічаю покращення умов для розвитку малого і середнього бізнесу, для можливості покращення його прибутковості і створення нових робочих місць для українців.

Я не досліджував теми спеціально, але особисто моя думка, що український малий і середній бізнес має хорошу перспективу для розвитку, оскільки в Україні велике населення, і є багато людей, які бажають сприяти розвитку цього бізнесу. І якщо цей бізнес в майбутньому даватиме продукт на ринок України, то це буде позитивно для всіх.

 

- Що потрібно зробити керівнику підприємства, який хоче отримати допомогу за програмою ТАМ?

- Бажання співпрацювати - перш за все. Якщо керівник не налаштований на тісну співпрацю, то проект не може вдатися.

Компанії, зацікавлені взяти участь у проекті ТАМ, мають зголоситися через сайт www.ebrd.com/tambas, де також можна ознайомитися з критеріями, що висуваються до учасників. Після отримання такої заявки, для особистого знайомства в Україну приїжджає координатор проекту. Відбувається співбесіда, обговорюються умови співпраці, також директор підприємства заповнює анкети, в яких детально інформує про профіль компанії, обороти, кількість працівників, прибутковість, дає свою оцінку ринку, на якому працює тощо. Ці анкети скеровуються в Лондон. На їх основі відбувається пошук радників, організації, що можуть надати допомогу саме в тій галузі, яка потрібна підприємству. І саме в Лондоні відбувається прийняття остаточного рішення.

Ми завжди намагаємося залучати радників, які найкраще відповідатимуть потребам підприємства, зможуть надати їм найбільш повну консультативну допомоги. Ми гарантуємо, що обраний радник має належний досвід саме в тій галузі економіки, в якій хоче розвиватися підприємство, яке звернулося до нас.

 

- Які нові шанси і ризики відкриває сьогоднішня криза для малого і середнього бізнесу в Україні? Чи є у підприємств МСБ потенціал реалізувати такі нові шанси?

- Так, я вважаю, що сьогоднішня ситуація може відкрити нові можливості. І треба сказати, що українські компанії мають потенціал для того, щоб використати теперішні економічні умови для створення нових продуктів, відкриття нових сфер економіки, виходу на новий рівень діяльності.

До прикладу, компанія «Clining Pro», з якою ми тепер співпрацюємо у Львові, зараз має хорошу нагоду принести в галузь клінінгового бізнесу професіоналізм. У сфері клінінгу в Україні раніше працювали лише дрібні поодинокі підприємці. «Clining Pro» готові відповідати на потреби індивідуальних клієнтів та підприємств, і задовольняти їх разом із супутніми послугами, яких раніше не надавали на цьому ринку в Україні. Ця сфера бізнесу має великий потенціал, зокрема тому, що зростають вимоги до стандартів обслуговування в індустрії гостинності та туризмі. Іноземні відвідувачі, коли приїжджають в Україну, мають високі очікування, вони очікують на такий рівень обслуговування, який вони мають в інших країнах світу. Це дає чудову нагоду для розвитку таких компаній, як «Clining Pro».

Якщо ж говорити про новітні ризики для розвитку підприємництва, то це, в першу чергу, - людські ресурси. Зараз найважче завдання - знайти хороших працівників в Україні, які готові брати на себе відповідальність за те, що вони роблять. Я б заохочував будь-яку людину, яка шукає особистого зростання і задоволення професійних потреб, звернути увагу на компанії, охоплені програмою ТАМ, для працевлаштування. Тому що ці підприємці створюють нові, змістовні, важливі робочі місця.