18 листопада Львівщину відвідала головний імунолог України, професор Валентина Чоп’як. Вона надала поради населенню щодо правильного харчування для покращення імунітету, запобігання епідемічним захворюванням. «Найбільш впливовими чинниками, які відновлюють роботу імунної системи, є достатній сон, якісна питна вода та якість харчування», - заявила вона.
Валентина Чоп’як наголосила: "Перевантаження імунної системи пов’язане із тим, що, окрім неправильного способу життя, незбалансованого харчування, люди досить неконтрольовано вживають лікарські засоби. Я спостерігала кілька сімей, які одночасно приймали по 5-6 імуномодулюючих, імунотропних речовин. Цього в жодному разі робити не можна. Таке миттєве збудження імунної системи призводить до її подальшого перевиснаження, з яким потім складно впоратися. Треба допомогти боротися організму з тією чи іншою проблемою, а не вирішувати її за нього".
В.Чоп’як зазначила: "На першому місці щодо противірусного захисту є часник і цибуля. Національна ягода, калина, є дуже корисною для лікування нижніх дихальних шляхів, коли є сильний кашльовий рефлекс, але дуже погано відходить мокрота. Яблука, морква та буряк чудово очищують організм від токсинів, які виділяються під час вірусних захворювань у кров і лімфу. Гарбузи і гранати треба споживати для відновлення кровотворної системи. Петрушку – для очищення організму, особливо нирок, на які тяжкий грип дає ускладнення".
Імунолог додала: "Після тяжкої антибіотикотерапії необхідно збагачувати раціон кислим молоком, пити сироватку. Вони прекрасно відновлюють баланс у травних трактах".
Батькам, чиї діти не полюбляють часник і цибулю, імунолог порадила навчити їх приказки "Гарбузова каша – це радість наша". "Каші з гарбузом, каші з яблуками, ягодами – це те, що дітям зможе замінити цибулю і часник – зазначила вона. – Крім цього, варто робити підвіски з часнику у місцях, де сплять діти, одягати удень намисто з часнику, щоб все-таки через дихальні шляхи вони отримували цей захист".