Горілка й пепсі-кола

16:27, 19 серпня 2015

«Все пьют алкоголь, хотя он крайне вреден,
Но напиток пепси-кола чрезвычайно полезен.
Ром и пепси-кола, ром и пепси-кола,
Ром и пепси-кола – это все, что нужно звезде рок-н-ролла.

Вот уже утро, я как заново родился,
Всех еще тошнит, а я уже опохмелился
Ромом с пепси-колой, ромом с пепси-колой
.
Ром и пепси-кола – это все, что нужно звезде рок-н-ролла».

(«Зоопарк»)

 

У той час, коли країна з усіх сил намагається жити й працювати за європейськими канонами, окремі представники алкогольного ринку та торговельних закладів повністю ігнорують існуючі закони та загальноморальні норми.

Так, не встигла держава встановити нові мінімальні роздрібні ціни на алкоголь, що мали б сприяти детінізації ринку та збільшенню надходжень до бюджету, як деякі винахідливі горілчаники вже пустили в хід своє останнє ноу-хау для того, щоб безболісно обійти цю незручну перепону на шляху до надприбутків.

Як продати горілку дешевше за мінімальну ціну 49,90 грн, встановлену державою, а отже – отримати конкурентну перевагу на ринку фактично незаконним шляхом? Дуже просто – потрібно до пляшки горілки додати якийсь бонус, що буде безвідмовно діяти на споживача. Саме такий підхід до бізнесу яскраво демонструє набір «горілка Хлібний Дар + пепсі-кола», що нині прямо з магазинних полиць радує очі охочих до дешевої випивки.

Торговельні мережі по всій країні активно продають несанкціоновану новинку, навіть не задумуючись про ступінь законності таких дій. Справа в тому, що ці нешкідливі, на перший погляд, акційні набори приховують в собі серйозні порушення відразу декількох Законів України.

По-перше, півлітрова пластикова пляшка пепсі в магазинах обходиться в середньому у 8-9 грн. Таким чином, набір «Хлібний Дар» + пепсі-кола має коштувати не менше 58 грн. Однак чомусь він коштує набагато менше – 49,99 грн. І це тоді, коли мінімальна роздрібна ціна за півлітрову пляшку горілки становить 49,90 грн! Отже, і сам виробник, і торговельні мережі свідомо ігнорують законодавство щодо мінімальної роздрібної ціни на алкоголь, полюючи на любителів дешевої випивки.

При цьому є порушеними наступні нормативні акти:

- постанова Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 року «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»;

Абзац 13 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлює відповідальність за такі дії у вигляді 100% вартості отриманої партії товару виходячи з МРЦ, але не менше 10 тис. грн. Ці заходи відповідальності застосовуються до особи, що реалізує алкогольні напої з порушенням МРЦ (торгівельних мереж).

По-друге, акційні набори горілки «Хлібний Дар» з примоткою пепсі-коли заохочують споживачів до вживання алкоголю. Висловлюючись юридичною мовою, вони формують та підтримують обізнаність споживачів з конкретним товаром, а саме горілкою «Хлібний Дар», тобто є ні чим іншим як рекламою цього алкогольного напою. У свою чергу, пропозиція придбати такий акційний набір передбачає, що при купівлі конкретної горілки споживач також отримає зі знижкою інший товар, що прямо стимулює споживача купувати горілку саме цього бренду. При цьому в торговельних мережах поруч з несанкціонованими наборами ще й розміщено банери і наклейки «Вигідна пропозиція» та «Акція», що ще більше сприяє заохоченню споживачів до купівлі алкогольного набору з такими позначками. 

При цьому є порушеними наступні нормативні акти:

- абз. 9 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про рекламу» (реклама алкогольних напоїв та тютюнових виробів, знаків для товарів та послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються алкогольні напої та тютюнові вироби, не повинна заохочувати до вживання алкогольних напоїв чи тютюнопаління або негативно розцінювати факт утримання від вживання тютюнових виробів та алкогольних напоїв);

Відповідальність за порушення законодавства про рекламу передбачена в ст. 27 Закону України «Про рекламу» і встановлюється для рекламодавців (виробника таких акційних наборів, дистрибутора), винних у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом – у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдженої реклами; для розповсюджувачів реклами (торговельних організацій), винних в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами - у розмірі п'ятикратної вартості розповсюдження реклами.

По-третє, споживачі не можуть отримати повної і достовірної інформації про даний набір, про його склад, про вартість кожної окремої одиниці товару в наборі, про його небезпечність врешті решт, адже така інформація в торговельних організаціях просто відсутня. У жодній торговій точці немає даних про термін дії даної пропозиції, що також є прямими порушенням законодавства.

Порушені нормативні акти:

- ч. 1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів», споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору;

- абз. 6 ч. 3 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів», у разі коли за одну ціну пропонується кілька товарів, робіт або послуг чи їх поєднання або якщо продавець (виконавець) надає споживачеві при реалізації однієї продукції право одержати іншу продукцію за зниженою ціною, до споживача доводиться інформація щодо: 1) змісту та вартості пропозиції та у разі пропонування товарів, робіт або послуг за одну ціну - ціни таких товарів, робіт або послуг, взятих окремо; 2) умови прийняття пропозиції, зокрема строку її дії та будь-яких обмежень, включаючи обмеження щодо кількості.

Відповідальність за відсутність необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію передбачена статтею 23 Закону України «Про захист прав споживачів» для суб’єктів господарювання сфери торговельного та інших видів обслуговування у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі, коли відповідно до закону суб'єкт господарської діяльності не веде обов'язковий облік доходів і витрат, - у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На ці грубі факти правопорушень першими звернули увагу небайдужі громадяни. Саме завдяки діям активістів вдалося достукатися до контролюючих структур, щоб ті перевірили супермаркети та магазини, де проходить дана сумнівна акція. В результаті в багатьох регіонах перевірки таки було проведено і регіональні інспекції захисту прав споживачів винесли постанови щодо застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про захист прав споживачів та про рекламу. До того ж, такі перевірки проведені і інспекціями державної фіскальної служби, які прийняли рішення про застосування штрафів за недотримання мінімальних роздрібних цін на алкогольну продукцію.

Наприкінці зазначу: У Європі, куди ми так прагнемо, виробники і торговельні організації ніколи не використовують подібні методи боротьби за лояльність споживачів. Тож своїм нарисом закликаю пересічних споживачів та свідомих громадян не купувати ті акційні набори алкогольної продукції, що фактично знаходяться поза законом, та не замовчувати, якщо бачите порушення.

І взагалі – кидайте пити дешевий алкоголь і починайте здоровий спосіб життя!

P.S. Відповідальність за достовірність фактів та суджень несе автор публікації. Точка зору автора публікації не завжди збігається з точкою зору редакції ZAXID.NET.