27 вересня на ZAXID.NET відбувся чат із в.о. начальника управління освіти Львівської міської ради Катериною Гороховською.
Ви згідні з реформаторськими пропозиціями Огури? Що дасть нова структура управління освіти? Що буде з тими людьми, яких таким чином позбавлять робочих місць? Чи у вас свої "реформаторські" плани?
- Пропозиції Огури не обговорюю, тому що, аби їх зрозуміти, треба спілкуватись з Огурою. Зміни в управлінні освітою потрібні. Сьогодні відділи освіти мають подвійне підпорядкування – районних адміністрацій та управління освіти. Вважаю, що освітня політика у Львові повинна бути одна, а не залежати від району чи від політика в районі. Які саме зміни потрібні? Це підходи у стратегії розвитку освітніх закладів, у фінансуванні, у роботі з кадрами. Я бачу реформу у підпорядкуванні районних відділів освіти управлінню освіти, а в подальшому – у розробці дуже інноваційної моделі управління освітою, тобто створенні освітніх округів, незалежної інспекторської служби і територіальних шкільних рад для забезпечення роботи навчальних закладів.
У чому користь ліквідації районних відділів освіти?
- Не ліквідувати, а структуризувати в складі єдиного управління освіти. Користь полягає в забезпеченні єдиної освітньої політики у місті Львові.
Всі бояться що не виплатять обіцяної надбавки вчителям. Прокоментуйте ситуацію.
- Вчителі згідно з законом України «Про освіту» мають щорічну винагороду за сумлінну працю і тому в бюджеті міста Львова щороку ці кошти закладаються. Цього року буде виплачено 80% винагороди.
Чи буде реєстрація в дитсадки он-лайн, як було обіцяно раніше? Яка її процедура, чи апробована ця система реєстрації у інших регіонах України?
- Так, реєстрація в дитсадки он-лайн буде. Така система реєстрації вже є в Москві, Прибалтиці, в окремих регіонах Польщі. Це не дуже проста електронна програма, оскільки має багато параметрів: вік дітей, місце розташування дошкільних закладів, їх спеціалізація тощо. Проведено дві зустрічі з розробниками програми, зараз готується проектне завдання. Орієнтовно робота над цією програмою займе до року часу. Будемо повідомляти про реалізацію проекту, адже наразі Львів є першим в Україні у запровадженні такої реєстрації.
Що конкретно зміниться в освіті Львова у зв’язку з проведенням ЄВРО-2012? Які уже є розпорядження, яким чином скоротиться навчальний рік?
- Навчальний рік триватиме до початку червня, і ми маємо виконати навчальний план за цей час. Змін у зв’язку з Євро-2012 буде багато, насамперед, ми будемо учасниками великої спортивної події і дуже велика частина людей буде цікавитися футболом. З приїздом гостей навчимося бути добрішими, терплячішими, ще більш гостинними і підтвердимо статус Львова як міста європейського. Думаю, що з’являться нові робочі місця, це - позитив, а також позитивом є поширення волонтерського руху, вміння організовувати величезні публічні акції, що знадобиться в майбутньому.
Знаю, що підтримуєте різні авторські програми...
- Дуже добре, що у Львові є авторські програми, і я би дуже хотіла далі їх поширити. Велика моя мрія – щоб ми повернули в школу інноваційну методику навчання і виховання Григорія Ващенка – це методи проектів, дискусій, проведення уроку як діалогу «вчитель – учень», а не диктату і опитування. Сподіваюсь, на успіхи в цьому напрямку.
Діти 5-6 класів змушені носити надто важкі портфелі (від 7 кг), а це діти, яким лише по 10-11 років. Вчителі вимагають аби підручник на уроці був у кожної дитини, майже до всіх предметів діти носять зошити з друкованими основами, та ще й на іноземні мови треба цілі комплекти посібників і словники. Зважаючи на кабінетну систему, оці важкі торби діти усі перерви носять на собі. Що ви, як небайдужий до дітей педагог, можете порадити?
- Здоров’я дітей – це основне, і, звичайно, учитель мав би подбати про те, щоб частина підручників, посібників зберігалася в школі, це зробити можливо. Вчитель, який любить дітей, про це може подбати. Порадьте це своїм вчителям, я думаю, що вони зрозуміють. Підтримую цю маму, вона права.
Якщо буде публічний конкурс на посаду начальника управління освіти, як це запропоновано "ПОРОЮ", чи братимете ви участь у ньому? Чи вважаєте такі заяви публічними і необґрунтованими?
- Оголошено конкурс на посаду начальника, є вимоги до кандидатур на цю посаду. Брати участь може той, хто підпадає під ці вимоги. У мене, на жаль, немає післядипломної освіти в Академії управління персоналом, що є вимогою для подачі заяви. Однак публічність конкурсу не вважаю доцільною, тому що ми багато чого на публіку можемо сказати. А начальник управління освіти має бути, насамперед, педагогом від Бога, знаючим менеджером в управлінській діяльності, добрим християнином. Це має бути моральна людина.
Чим закінчилась історія з директором школи № 35, у якій була кімната з сатанинськими символами. Чи хтось поніс за те відповідальність. Кому здавалась та зловіща кімната?
- Історія закінчилася тим, що побілено кімнату і в ній чисто. І всі, хто прочитав і знав про це, маючи подібні кімнати у своїх школах, уже навів у них порядок. Думаю, метою не було, аби хтось був покараний. Цей приклад – для всіх урок, щоб не бути байдужими. Не думаю, що хтось дозволив би таке в своїй квартирі.
Яке ваше ставлення до дівчинки, котра відшмагала Табачника букетом?
- Кожна людина має право на вчинок, напевно, і та дівчина вважала, що вона може вчинити це.
Коли у Львові закінчиться корумпованість в гімназіях і спецшколах? Директорів - на конкурс,одиниці володіють законодавчою базою щодо навчального процесу і гребуть, гребуть, заручившись підтримками депутатів, працівниками виконавчих органів.
- Корумпованість в гімназіях і спецшколах має, як медаль, дві сторони: якщо б ніхто не давав хабарів, не спонукав «гребти», то, напевно, цього було б менше. Я пропоную батькам не боятися створити при директорові дорадчий орган з дуже різних людей – батьків, представників сусідніх підприємств, церкви і щоп’ятниці давати директору список таких, я б сказала, негарних речей, які вони спостерегли в школі, та намагатися не допускати цього в майбутньому. Щодо коштів – багато шкіл мають офіційні благодійні фонди, якими керують батьки, котрим дали ці повноваження на загальних батьківських зборах. Вони радяться і витрачають ці кошти на потреби школи, а тоді звітують про витрати на батьківських зборах. Особисто я – проти зборів коштів готівкою на будь-які цілі.
До 2010 року у театрі ім. Лесі Українки (колишньому ПрикВО) можна було ще побачити вистави руського театру. До губернатора та мера звертались громадські організації та окремі діячі з проханням зберегти чи створити театр, якій би задовольняв культурні та освітні потреби російськомовних львів’ян. Їм відмовили. Мер Одеси у своїй промові про закриття українських шкіл в Одесі навів приклад театру ПрикВО. Що ви можете зробити для учнів російськомовних шкіл, які хочуть відвідувати вистави російського театру у Львові?
- Я би порадила російськомовним школам спробувати відвідувати відомі театри Львова, де теж відбуваються гастролі, у тому числі й російських театрів. Я не думаю, що наші мови такі різні, і російськомовні представники мають великий дискомфорт, рівно ж як і ми, приїжджаючи до Одеси – українського міста – так мало чуємо рідної мови.
Довідка:
Катерина Гороховська народилась 29 травня 1957 року у с. Помонята Рогатинського району Івано-Франківської області.
Навчання: школа села Помонята, Львівське педагогічне училище, Запорізький державний педагогічний інститут ім. Грінченка. Здобула спеціальності вихователь дитячого садка, методиста з дошкільного виховання, викладача педагогіки та психології.
Робота:
- 1975-1978 р – дошкільний заклад в Карлівському районі Полтавської області за скеруванням з 1975 по 1978 роки – вихователь.
- 1978-1981 р – дошкільний заклад Франківського (тодішнього Радянського) району м. Львова – вихователь.
- 1981-1996 р – районний відділ Франківського району м. Львова – інспектор з дошкільного виховання.
- 1996-2001 р – міське управління освіти м. Львова – інспектор з дошкільного, початкового навчання та спеціальної освіти.
- 2001-2006 р – Франківський відділ освіти, начальник відділу.
- 2006-2009 р – Франківська адміністрація м. Львова, заступник голови з гуманітарних питань.
- 2009-2011 р – Шевченківська адміністрація, заступник голови з гуманітарних та соціально-економічних питань.
Громадська робота: голова правління вчительської громадської організації Асоціація педагогічних працівників «Школа без сліз», член Інституту професійного розвитку учителів м. Торонто (Канада), член Педагогічного товариства ім. Г. Ващенка.