Говорити про обов’язкове медстрахування до 2015 року зарано, – експерт

13:00, 31 серпня 2013

Медична система не готова до обов’язкового страхування, тому запроваджувати його зараз не можна. Спершу потрібно провести ґрунтовну підготовку. Про це в коментарі ZAXID.NET розповіла координатор проекту «Реформа системи охорони здоров'я в Україні», провідний експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій.

«Однією з проблем загальнообов’язкового страхування є те, що його вважають додатковим джерелом фінансування галузі. І якщо це додаткове джерело буде використано неефективно, то сенсу в такому страхуванні є не дуже багато», ― вважає експерт.

«Моя особиста думка, що система не готова до повноцінного обов’язкового медичного страхування, тому зараз запроваджувати його не можна. Для цього потрібно наші медичні заклади навчити працювати за правилами, скажімо так, більш ринковими. Тобто коли виділяється фінансування не на утримання інфраструктури закладів охорони здоров’я, а на надання послуг»,― сказала експерт.  

Олександра Бетлій пояснила: «Сьогодні у нас дуже часто трапляється таке, що два лікарі одного фаху сидять у сусідніх кабінетах, отримують однакову зарплату, хоча один працює якісно і багато, а інший працює мало і неякісно. Також відрізняються і лікарні. Всі знають, наприклад, що ця лікарня дуже хороша і намагаються до неї потрапити, а в іншу лікарню потрапляють ті, в кого немає вибору, бо не можуть потрапити в кращу. А ці лікарні можуть фінансуватись більш-менш однаково, хоча це не є справедливо. Бо навантаження на них різне».

Також експерт зазначила: «Потрібно змінити принципи надання допомоги, треба все ж таки оптимізувати заклади. Хоча населення проти цього кроку, але це потрібно. Потрібно закривати зайві лікарні, оптимізовувати кількість ліжок».

Бо, за словами Олександри Бетлій, на сьогодні в Україні час перебування на одному стаціонарному ліжку є більшим, ніж в країнах Європи, зокрема і Східної Європи також. «Це потрібно все коригувати, а потім ми можемо говорити про запровадження повноцінного загальнообов’язкового медичного страхування»,― сказала вона.

Також вона додала: «Сьогодні частіше обговорюється ідея запроваджувати загальнообов’язкового державного медичного старування. Йдеться про створення єдиного державного фонду, який і буде займатися цим видом страхування».

Водночас вона додала, що можливість запровадити страхування є. «Коли йтиметься про медичне страхування для купівлі ліків, особливо вартісних. Бо люди стикаються з захворюваннями онкології і цей фонд мав би допомагати оплачувати ліки»,― сказала експерт.

За словами Олександри Бетлій, питання залишається відкритим, бо не зрозуміло, яку саме систему страхування ми обговорюємо. Єдиного підходу до цього немає навіть у світі: «В Канаді та Великобританії, переважно, медична система фінансується за рахунок бюджету, тобто за рахунок державних податків. Є свої недоліки, але система працює».

Водночас, експерт підкреслила, що зараз медична система потерпає від неформальних платежів: «Зараз медична система функціонує за неписаними правилами. Ці правила вироблялися роками. В результаті одним з принципів роботи такої системи, є неписане правило, але всі його розуміють це – неформальні платежі», ― сказала Олександра Бетлій і додала, що: «Одним з позитивів може бути те, що якщо б його оплачувало населення, то люди розуміли б, що вони платять за медичне страхування, для чого ж тоді платити лікарю. І будуть вимагати кращої якості послуг, а лікарі вимагатимуть більших зарплат».

«Зокрема, коли ми згадаємо рішення Конституційного суду, де йдеться, що населення не може платити за страхування, а його має оплатити роботодавець, то виникає питання: хто платитиме, якщо немає роботодавця? Також вони сказали, що не можна змусити населення платити за медичну допомогу, але можна змусити платити за медичні послуги. В жодному законодавчому акті не визначено в чому різниця між медичною допомогою та медичними послугами»,― сказала Олександра Бетлій.

Тому, за словами експерта, питання загальнообов’язкового страхування дуже суперечливе: «Просто говорити, що це страхування має бути до 2015 року, хоча за цей рік в цьому плані особливо нічого не було зроблено, мені видається завчасно і зарано».

Нагадаємо, що міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьовасказала, що до 2015 року в Україні буде запроваджене обов’язкове медичне страхування.