ГПУ оприлюднила записи розмов про махінації з дозволами на зброю для силовиків

Основним фігурантом записів є теперішній керівник Департаменту громадської безпеки Нацгвардії Володимир Гриняк

18:30, 2 жовтня 2017

Департамент спеціальних розслідувань Генпрокуратури на брифінгу 2 жовтня оприлюднив записи прослуховування фігурантів справ Майдану, деякі з них продовжують працювати в керівництві силових структур, усі записи здійснені у 2016 році. Записи опублікувало в себе видання «Тексти».

Зокрема, перший запис – це розмова Володимира Гриняка, підозрюваного в координації штурму Майдану 18 лютого і низці інших справ, і Ігоря Бабича, нового підозрюваного в цьому провадженні. На записі чути, як Гриняк віддає розпорядження Бабичу, хоч і не є його керівником, про те, кому і які дозволи видавати, у тому числі заднім числом і з порушеннями. Зокрема лунає прізвище Юрія Аллерова, нинішнього керівника Нацгвардії, якому Гриняк розпоряджається видати дозвіл на продаж зброї, яка після покупки не була зареєстрована.

Вони також домовляються про те, хто з них писатиме заяви замість Аллерова та інших і хто замість них розписуватиметься.

Володимир Гриняк на час Майдану був заступником керівника Департаменту громадської безпеки МВС, а Бабич — його підлеглим. Зараз Гриняк працює в Управлінні громадської безпеки Нацгвардії. А Бабич керує Департаментом превентивної діяльності Національної поліції, який зокрема завідує дозволами на зброю.

На другому записі Гриняк розповідає невідомому, що йде забирати дозвіл для Івана Мусієнка, керівника управління з питань реформування СБУ. За процедурою Мусієнко мав забирати свій дозвіл сам, також замість нього документ могла забрати лише людина, яка має нотаріально завірену довіреність, якої в Гриняка не було.

На третьому аудіозаписі, як випливає з розшифровки і підписів Департаменту, Гриняк домовляється з керівником Служби зовнішньої розвідки Віктором Гвоздем, що передасть останньому дозвіл на зброю, яку той має на руках, вочевидь, без чинного дозволу.

Нагадаємо, 29 вересня ГПУ повідомила про підозру в злочинах проти активістів Євромайдану трьом колишнім високопосадовцям МВС України Ігорю Бабичу, Анатолію Серединському та Сергію Поготову, двоє з яких зараз посідають керівні посади в Національній поліції України.

Крім того, 15 вересня суд відмовив прокуратурі у відстороненні підозрюваного у справах Майдану генерала Володимира Гриняка від посади керівника Департаменту громадської безпеки Нацгвардії. Його підозрюють в організації штурму Майдану 18 лютого, зокрема, в тому, що він передавав накази від екс-міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та його заступника Віктора Ратушняка відповідним підрозділам та їхнім командирам, а також керівникам нижчого рівня, зокрема начальнику міліції громадської безпеки ГУ МВС у Києві Петрові Федчуку. Окрім того, Гриняка підозрюють в позабюджетних винагородах силовиків на Майдані, в утриманні так званої «чорної каси», через яку, за даними джерел у слідстві, пройшло близько 30 млн грн протягом грудня 2013- лютого 2014. Під час Майдану Гриняк був заступником голови Департаменту громадської безпеки, який курував дії «Беркуту» та інших спецпідрозділів міліції.

6 грудня суд відмовив прокурорам у взятті під варту Гриняка, і віддав його на поруки двом народним депутатам з «Народного фронту». Зазначимо також, що в березні 2014 року Гриняка призначили керувати Департаментом громадської безпеки, в якому під час Майдану він був заступником керівника. Згодом він отримав підвищення в спеціальному званні – став генерал-майором міліції. У 2016 році Гриняк перейшов керувати аналогічним Департаментом у Національну гвардію. Міліцейське спецзвання генерал-майора перетворили на військове указом президента (за поданням керівництва Нацгвардії) «в порядку переатестації».