ГПУ порушила справу проти ще живого чекіста, який убив художника УПА Ніла Хасевича

94-річний Борис Стекляр досі живе у Рівному

10:59, 26 квітня 2017

Генеральна прокуратура почала розслідування за фактом убивства художника УПА, члена ОУН Ніла Хасевича працівником органів держбезпеки СРСР Борисом Стекляром. Про це «Історичній правді» повідомили в Національному центрі правозахисту, який ініціював розслідування.

«Справа унікальна і не має аналогів в Україні. Вчинок Стекляра, офіцера КДБ, не має терміну давності. Злочин через десятки років залишається злочином. Убивство Хасевича, борця за незалежність, має розслідуватися, і кожен причетний отримає вирок», — заявив представник Центру Денис Поліщук.

Фото Історичної правди

Як відомо, капітан (нині — полковник у відставці) Стекляр керував операцією з пошуку і знищення підпільного художника, члена рефрентури пропаганди Волинського крайового проводу ОУН Ніла Хасевича в 1952 році. Стекляр особисто кинув гранати в бункер, де переховувався Хасевич і інші оунівці.

У Національному центрі правозахисту нагадують, що в країнах Центрально-Східної Європи були подібні випадки, коли офіцерів комуністичних спецслужб притягували за злочини, вчинені ними під час перебування на службі.

Як зазначають рівненські ЗМІ, Інститут національної пам’яті, який очолює Володимир В’ятрович, запитував Рівному справу пана Стекляра з архіву. Втім, СБУ її не надіслала.

94-річному Борису Стекляру, який нині мешкає у Рівному, повідомили про те, що його минулим у КДБ цікавляться, і він подав позов до суду,в якому вимагав аби СБУ не надала історикам доступ до його особової справи.

Як пише «Рівне Вечірнє», Борис Стекляр родом із Новограда-Волинського, свою кар'єру розпочав ще за Другої світової. У 1941-му пішов на фронт, за рік потрапив у розвідку, а наприкінці війни — у школу СМЕРШу. Після другої світової його направили на роботу у районний відділ КДБ у Дубні, потім — в обласне управління.

У 2013 році Борис Стекляр дав інтерв'ю російському історичному проекту «Я помню». Розповідав про свою кар'єру, а українських повстанців називав бандитами, наприкінці заявивши, що ті націоналісти, які зуміли уникнути смерті та покарання в СРСР, «була наша біда».

Варто зауважити, що на офіційному порталі Головного управління розвідки Міноборони України досі зберігається опублікована у 2010 році стаття про Бориса Стекляра під промовистою назвою «Безцінний досвід розвідника».

Окрім того, в кінці 2016 року за поданням начальника УСБУ у Рівненській області Василя Бедрія колишнього офіцера МГБ СРСР Бориса Стекляра нагородили вищою відзнакою всеукраїнської громадської організації «Спілка ветеранів та працівників силових структур України «Звитяга».