ГПУ: рішення про створення загонів народної самооборони призупинені

16:42, 12 лютого 2014

У Генпрокуратурі стверджують, що рішення органів місцевого самоврядування про створення народних рад і формувань народної самооборони, призупинені.

Про це заявила начальник головного управління захисту прав і свобод громадян, інтересів держави, протидії корупції і злочинності у сфері транспорту ГПУ Ірина Зарубінська.

«Останнім часом поширення набули факти прийняття органами місцевого самоврядування незаконних рішень, які несуть пряму загрозу конституційному ладу. По-перше, органами місцевого самоврядування та окремими групами осіб приймалися незаконні рішення про створення народних рад як органів, які нібито наділені владними повноваженнями. Таких рішень було прийнято більше 50», - розповіла вона, додавши, що «такі незаконні рішення» були зафіксовані у Волинській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Тернопільській та Чернівецькій областях.

«Наголошую, що створення таких органів не допускається ні Конституцією, ні законами України», - зазначила Зарубінська.

«Депутати місцевих рад усіх рівнів, від сільського до обласного, в 17 регіонах держави прийняли рішення з перевищенням владних повноважень. Зокрема, приймалися незаконні рішення про припинення діяльності окремих політичних партій, створення загонів народної самооборони, і навіть було прийнято рішення про розпуск парламенту», - заявила вона.

Також, за словами Зарубінської, депутати на власний розсуд приймали рішення про передислокацію внутрішніх військ, підрозділів внутрішніх справ.

«Всі ці рішення були направлені на зміну конституційного ладу і формування нелегітимних органів влади», - додала вона.

Представник ГПУ також заявила, що «неправомірність таких рішень органів самоврядування повністю підтверджена судами».

«За період з 16 січня судами вже задоволено понад 100 позовів прокурорів, у порядку забезпечення позовних вимог суди задовольнили клопотання прокурорів, і дію цих рішень зупинено», - сказала Зарубінська.

Крім того, за її словами, встановлено, що було 28 рішень органів місцевого самоврядування про створення формувань народної самооборони.

«Їхня діяльність не передбачена законодавством України, тому вони не мають жодних повноважень», - заявила вона, нагадавши, що законодавство України прямо забороняє створення військових або інших збройних формувань, які не передбачені законом.

Відповідаючи на запитання про те, чи стосується прийняття органами місцевого самоврядування «незаконних рішень» тільки західних і центральних областей, Зарубінська зазначила, що незаконні рішення також були прийняті в Донецькій області і Криму.