Гріхи старої дружби

За що відсторонили від футболу Йозефа Блаттера і Мішеля Платіні

13:45, 21 грудня 2015

Корупційний скандал навколо високопосадовців ФІФА та УЄФА прогримів новим інформаційним вибухом, коли у понеділок, 21 грудня, комітет з етики ФІФА вирішив відсторонити від футбольної діяльності Йозефа Блаттера та Мішеля Платіні. Чинних президентів ФІФА та УЄФА відсторонили  від футболу на 8 років.

Футбольних функціонерів зобов’язали заплатити штраф у розмірі €46 тис (Йозеф Блаттер) та €74 тис (Мішель Платіні). Чиновники мають право подати апеляцію до Спортивного арбітражного суду.

За що покарали Блатера і Платіні?

У лютому 2011 року президент ФІФА Зепп Блаттер перерахував голові УЄФА Мішелю Платіні 2 млн швейцарських франків за роботу на посаді радника президента ФІФА у період з січня 1999 року до червня 2002 року. Ця виплата не була внесена до офіційного контракту Мішеля Платіні і, за словами Зеппа Блаттера, була обумовлена в результаті усного договору між футбольними функціонерами.

У вересні 2015 року швейцарське федеральне бюро юстиції відкрило кримінальне провадження проти Йозефа Блаттера. Голову ФІФА підозрювали у розкраданні коштів та у незаконній виплаті $2,04 млн голові УЄФА Мішелю Платіні за рахунок ФІФА. Згідно зі швейцарським законодавством, виплати, здійснені пізніше 5-річного терміну після завершення співпраці, вважаються незаконними. Нагадаємо, що Платіні завершив свою роботу на посаді радника президента ФІФА у червні 2002 року, а гроші йому перерахували у лютому 2011 року.

Пізніше Мішель Платіні пояснював це тим, що у 2002 році йому перерахували лише частину суми. Однак те, що платіж розміром у $2 млн прийшов напередодні виборів президента ФІФА у 2011 році, на які Платіні вирішив не балотуватися, викликало підозри.

Фото: Getty Images.

Зважаючи на ці факти, у жовтні 2015 року комітет з етики ФІФА відсторонив Блаттера і Платіні на 90 днів від футбольної діяльності. Функціонери одразу ж подали апеляції, які Спортивний арбітражний суд не задовольнив. А вже в листопаді цього ж року комітет з етики ФІФА передав результати свого розслідування на розгляд німецького судді з етики ФІФА Гансу Йоахіму Екертсу, який у свою чергу ухвалив остаточний вердикт – 8 років без футболу.

У той же час, із Блаттера та Платіні зняли звинувачення в корупції, однак їх визнали винними в інших порушеннях кодексу етики ФІФА – пропозиції та прийняття подарунків, конфлікті інтересів, лояльності, загальних правил поведінки. Звідси – рішення комітету з етики ФІФА має лише репутаційний характер і не загрожує футбольним функціонерам жорсткішим покаранням або тюремним ув’язненням. Поки що.

Блаттер звинуватив Платіні

Здавалося, у головного очільника ФІФА усе під контролем – у травні цього року Йозеф Блаттер без жодної конкуренції зумів вп’яте стати президентом ФІФА, в Росії тривають підготування до проведення ЧС-2018, де компанії Блаттера займаються будівництвом об'єктів, а сам швейцарець попри постійну критику в Європі має беззаперечну підтримку в країнах Африки та Азії.

Однак світ Зеппа Блаттера похитнувся, коли за два дні до виборів президента організації за запитом американського правосуддя швейцарська поліція затримала сімох високопоставлених чиновників ФІФА за підозрою в корупції. Всього звинувачення висунули 14 колишнім і чинним футбольним чиновникам.

За даними Міністерства юстиції США, за 24 роки вони отримали хабарі на суму близько $150 млн. Швейцарська поліція також порушила кримінальну справу щодо групи невідомих осіб, пов'язаних з відмиванням грошей під час виборів країн-організаторів ЧС-2010, ЧС-2018 і ЧС-2022.

Як розповів пізніше сам Блаттер в інтерв’ю російським ЗМІ, скандал навколо корупції у ФІФА затіяв особисто Мішель Платіні. Француз, за словами Блаттера, сам хотів очолити ФІФА і таким чином намагався усунути свого конкурента.

«Затіяв усе Мішель Платіні. Це особисте. У політичні розборки це переросло пізніше, коли країни, які програли право на проведення чемпіонатів світу, приєдналися до кампанії з розвалу ФІФА. Спільно зі швейцарською владою ці країни влаштували атаку на ФІФА та її президента. Ви добре знаєте, між США і Росією є проблеми. І так вийшло, що чемпіонат світу і президент ФІФА опинилися в епіцентрі конфлікту двох найбільших геополітичних сил», - прокоментував Блаттер.

Нагадаємо, що політики зі США, Канади, Англії та Німеччини закликали відібрати у Росії право проведення ЧС-2018 через військову агресію в Україні та збитий проросійськими терористами пасажирський боїнг у липні 2014 року.

Що рішення означає для Йозефа Блаттера?

Після затримання у травні 2015 року в Цюриху високопосадовців ФІФА Йозеф Блаттер подав у відставку. 79-річний швейцарець безперервно очолював ФІФА із 1998 року. Якби не корупційний скандал і не загроза потрапити під екстрадицію до США Йозеф Блаттер ще б чотири роки управляв ФІФА.

Не менш резонансними були розслідування щодо права надання на проведення ЧС-2018 та ЧС-2022 у Росії та Катарі. Попри шквал міжнародної критики Йозеф Блаттер завжди захищав право Росії на проведення мундіалю у 2018 році, висловлюючи беззаперечну підтримку президенту Росії Володимиру Путіну.

Фото: АР.

Після відставки Йозефа Блаттера з посади президента ФІФА росіяни запросили футбольного функціонера допомогти Росії із проведенням ЧС-2018. Тим більше, як стверджують російські ЗМІ, підконтрольні Блаттеру компанії задіяні у будівництві об’єктів до російського мундіалю.

Що рішення означає для Мішеля Платіні?

А от для 60-річного француза відсторонення на 8 років від футбольної діяльності може означати повний крах його міжнародної кар’єри. Мішель Платіні подав свою кандидатуру на вибори президента ФІФА, які відбудуться 26 лютого 2016 року. Однак після першого рішення про відсторонення Мішеля Платіні виборчий комітет заявив, що не розглядатиме його кандидатуру до зняття всіх санкцій.

Фото: The Telegraph.

Питання допуску на вибори кандидата, щодо якого комітет з етики проводить розслідування, розглядається виборчим комітетом ФІФА в індивідуальному порядку. Висновки про відповідність вимогам кандидатів на пост президента ФІФА опублікують за місяць до проведення виборів, а остаточне рішення комітету з етики ФІФА у цій справі повинні ухвалити впродовж грудня.

Однак, незважаючи на це, УЄФА повинен призначити нові вибори президента. Мішель Платіні зможе повернутися до великого футболу лише у 2023 році, коли володарю трьох «Золотих м’ячів» буде вже 68 років.