Гриневич: Скорочення серед викладачів ВНЗ може сягнути 37%

18:10, 23 квітня 2013

Понад 30 тисяч викладачів українських вишів можуть залишитися без роботи через застосування Національного плану дій на 2013 рік щодо вищої освіти.

Про це розповіла голова комітету ВР України з питань науки і освіти Лілія Гриневич під час круглого столу «План дій щодо вищої освіти: прогнози і ризики», на якому обговорювали Національний план дій на 2013 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки.

Зокрема, йдеться про передбачене у плані збільшення показника кількості студентів на одного викладача до 18. Ліля Гриневич зазначила, що насправді це не відповідає європейським стандартам. І додала, що у 2013 році у державних вищих навчальних закладах України працюють на повну ставку 84 тисячі науково-педагогічних працівників. Тому, якщо збільшити показник кількості студентів на одного викладача до 18 і розрахувати кількість ставок, то орієнтовний обсяг скорочення може сягнути 37%, тобто 32 тисячі освітян.

Вона відзначила, що оприлюднений Національний план дій на 2013 рік формує освітню політику, але при цьому пропонує «надзвичайно контраверсійні, а інколи шкідливі пропозиції». За словами Л. Гриневич, ті положення, які на сьогодні є в Національному плані дій, роблять його «планом зменшення державних гарантій для українських громадян у сфері освіти».

Водночас Лілія Гриневич підтримує, зокрема, пункт плану щодо супроводження у ВР проекту закону України про вищу освіту у новій редакції, що сприятиме інтеграції України до європейського простору вищої освіти. Крім того, комітет підтримує пункт плану щодо спрощення форми та кількості документів з підготовки кадрів у вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації, а також пункт щодо внесення на розгляд ВР проекту закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури розпорядження вищими навчальними закладами коштами за принципом фінансової самостійності.

Нагадаємо, в опублікованому наприкінці минулого року рейтингу найкращих ВНЗ планети The Times Higher Education не знайшлося місця українським університетам.