"Високі відсоткові ставки на кредити не дозволяють працювати і розвиватись українському бізнесу. В Україні немає бізнесу із рентабельністю 100%, і тому платити до 40% річних - нереально", - заявив ZAXID.NET сьогодні, 29 січня, економічний експерт, директор консалтингової компанії "PSV System" Сергій Козолуп.
"Сьогодні в різних банках та по різних програмах для юридичних осіб відсоткова ставка на кредити в Україні коливається від 26 до 38% у гривнях. Для фізичних осіб від 22% до 40% у гривнях. При цьому є ще комісії за видачу кредиту, за супровід та інші "приховані" платежі, які також піднімають фактичну відсоткову ставку. У валюті, наскільки мені відомо, ніхто кредитів не видає. В банків важка ситуація: не вистачає ресурсів і вони змушені залучати кошти на кабальних для себе умовах. Деякі банки залучають кошти до 25% річних. Інші банківські установи задля тимчасового вирішення ситуації намагаються залучити ресурси на короткострокові депозити до 29% річних в гривнях", - поінформував експерт.
Що ж до ситуації з видачею кредитів, вона теж невтішна. Лише поодинокі банки поки що не згорнули споживчого кредитування фізичних осіб. Гірша ситуація з іпотекою, яка фактично відсутня, а автокредитування відбувається тільки в межах спільних із автосалонами програмами.
Розміри відсоткових ставок у перспективі, на думку експерта, залежатимуть від стабільності гривні. "Якщо гривня стабілізується, то ставки з часом почнуть знижуватись", - заявив він.
"В Україні парадоксальна ситуація: коли в США, Японії, Євросоюзі на час кризи Центральні банки знизили облікову ставку до рекордних мінімумів за останні 50 років (США - 0-0,25%, Японія - 0,1%, ЄС - 2%), то в Україні вона піднялась до рекордних максимумів за останні 8 років (до 12%). Усі рятують реальну економіку, а ми рятуємо гривню жорсткою монетарною політикою. Звісно, зниження облікової ставки НБУ знову послабить гривню, але вона і так слабка, і нижче 10-10,5 не впаде. Правильна політика підтримки банківської системи дала б можливість знову видавати кредити в реальний сектор економіки, що, своєю чергою, за дешевої гривні значно підвищило б конкурентноздатність українських товарів на зовнішніх ринках. І це дало б новий стимул для економіки в період загальносвітової фінансової кризи", - переконаний Сергій Козолуп.