Гривня йде на бутерброди

The Economist назвав українську гривню найбільш недооціненою валютою в світі

13:20, 28 липня 2014

Українська гривня очолила рейтинг країн світу з найбільш недооціненою національною валютою,  за версією так званого індексу «Біг Мак» (The Big Mac index)  від британського журналу The Economist.  

Відповідно до індексу, національна валюта України недооцінена на 66,1% щодо долара США і на 67,2% - щодо євро. Згідно з індексом «Біг Мак» вартість долара щодо гривні, повинна становити 3,96 грн/дол., .а щодо євро - 5,16 грн/євро.

Крім української валюти, недооціненими на понад 50% також є валюти Індії, Південної Африки, Єгипту, Малайзії, Гонконгу та Індонезії. Російська валюта  недооцінена на 46,7% щодо долара і на 48,4% - щодо євро.

Індекс «Біг Мак» розраховується журналом The Economist з 1986 року. Експерти журналу вважають, що вартість біґмаку найнаочніше оцінює купівельну спроможність різних валют завдяки двом причинам: McDonald's присутній у більшості країн світу, а сам біґмак містить достатню кількість компонентів (хліб, м'ясо та овочі), аби вважати його універсальним узагальненням вартості продуктового набору. За основу береться ціна бутерброда в США, і якщо в якійсь країні він дешевший, то валюта цієї країни вважається недооціненою, відповідно, курс долара в цій країні повинен бути нижчий. У липня 2014 року вартість біґмаку у США становить $4,8, а в Україні $1,63.     

Найбільш переоціненою, на 61,8%, виявилась національна валюта Норвегії –  тут бутерброд коштує $ 7,76. Переоцінюють свою валюту також Швейцарія, Венесуела, Швеція та Бразилія.

The Economist вважає, що співвідношення вартості продукту в різних країнах є більш-менш еквівалентною співвідношенню курсів їхніх валют. Більшість економістів , вважають, що не варто надто серйозно сприймати індекс «Біг мак», оскільки ціна їжі залежить від багатьох ціноутворюючих факторів.