Громада Лисиничів на Львівщині вимагає повернути селу озеро

20:28, 14 квітня 2016

Озеро у селі Лисиничі біля Львова, яким користується агрофірма «Провесінь», місцева громада вимагає повернути селу. Водночас на підприємстві стверджують, що озеро необхідне для поливу овочів у теплицях. Водойма ж, хоч і оточена парканом, доступна практично для усіх охочих. От тільки по-справжньому впорядкувати цю територію поки що не поспішає ніхто.

Агрофірма «Провесінь» використовує озеро для поливу теплиць. В користуванні у підприємства воно ще з далеких радянських часів. Відтоді й встановили довкола паркан. Та для місцевих рибалок він не перешкода. І хоч агрофірма запевняє, що територію час до часу прибирають, залишки сміття після рибальських розваг там не зникають. Натомість з боку Лисиничів рибалок ще більше, сміття ― теж. Заходять за паркан усі, хто хочуть, через саморобний прохід.

«Люди лазили тут через паркан, але потім вирізали прохід. Охоронці «Провесні» його заварювали декілька разів. Тепер вже не рухають. І люди ходять рибу ловити і купатись. Так, дехто і купається», ― розповів мешканець села Лисиничі Орест Баран.

Вже не перший рік місцеві активісти говорять про повернення озера селу. Щоправда, у сільраді, за їхніми словами, підтримки не мають. Бо там людей запевняють, що водойма технічна і цінності не має. Віра Чайка, уродженка Лисиничів, взялась допомогти своїм односельцям і у міських архівах навіть відшукала давню карту, на якій є підтвердження, що Лисиницьке озеро – природного походження. А відтак і доступ до нього, за Конституцією України, мусять мати усі.

«1850-им роком датована карта, на ній вже це озеро є. І не одне. І ця вся земля, яка зараз є під агрофірмою «Провесінь», називалася «Над ставіскем». Там, власне, був каскад озер, які набиралися і оновлювалися з джерел, які є в Чортових скелях», ― повідомила Віра Чайка.

Проте зараз, на думку місцевих мешканців, озеро перебуває в незаконному користуванні у «Провесні». Орест Баран особисто звертався із запитом до управління Держземагентства і отримав звідти відповідь.

«Інформації про наявність зареєстрованого державного акту на право землекористування даною землею і озером нема – так зазначено у відповіді на мій запит. Громада Лисиничів хотіла би взяти то озеро в своє користування. Ми вже маємо людей, які займаються підприємницькою діяльністю і згідні за свій рахунок облаштувати, навести лад, щоб не було сміття», – додав Орест Баран.

Та Лисиницьке озеро адміністративно належить містові, повідомили у львівській Ратуші. Воно має кадастровий номер, а два роки тому за рішенням виконкому агрофірму «Провесінь» зобов’язали утримувати озеро в належному стані. Щоправда, користуватися ним агрофірма та місцева громада могли б і спільно, але мусять домовитись.

«На сьогодні, я думаю, треба звертатись як до мерії, так і до агрофірми. І знову ж таки ― мають бути обов’язки з боку громади Лисиничів. Так само Лисиницька сільська рада мала б організувати громаду і знову ж таки взяти зобов’язання на утримання цієї водойми в належному стані і не допускати якогось забруднення», ― прокоментував начальник міського управління екології та благоустрою Андрій Галушка.

А джерело забруднення наразі є: зі своїх вигрібних ям селяни пустили в озеро канаву і ніхто їм цього не забороняє.

Поміж тим водойму, за історичними довідками, облаштували ще у 1931 році і виросло на ньому не одне покоління мешканців Лисиничів.